Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Backtrack 5

Uzun süredir beklenen bir yazı bu :) Elimde Windows 7’li bir makina olmadığı için bir türlü yazma fırsatım olmamıştı. Ancak yeni aldığım notebook içinde -ve ne yazıkkı recovery bölümünde- Windows 7 ile geldiği için bu yazıyı yazabiliyorum.

Yazımda Windows 7 içersine GRUB başlangıç yöneticisini kurma, Backtrack 5’i başlatma, bunları yaparken karşılaştığım sorunlar ve bunların çözümlerinden bahsedeceğim. Burda anlatıklarım dışında daha farklı bir sorunla karşılaşırsanız yorum bölümüne yazabilirsiniz. Elimden geldidiğince ve bilgiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca diğer yorumlayanlar arasından belki sizin sorununuzu çözebilen çıkabilir.

İşte başlıyoruz…

 

Devamını Oku »

Bazen linux sürümünüzde herhangi bir bağlantı yönetici bulunmaz. Bu gibi durumlarda konsola geçip ağa bağlanmanız gerekebilir. Örneğin Beini’de böyle oluyor.
Hemen hatırlatayım: Bu işlemler için ağın adını ve şifresini bildiğini varsayıyorum. Örneklerde kablosuz kartımız wlan0, kullanacağımız kablosuz ağın adı Einstein, şifresi ile 18791879 olsun. (evet, iki kere doğum tarihini yazmış :) )

Bağlantı işlemi genel olarak iki adımdan oluşuyor:

  1. Ağa bağlanma
    • Şifresiz ağa bağlanma
    • WEP şifrelemeli ağa bağlanma
    • WPA şifrelemeli ağa bağlanma
  2. IP adresi alma

Devamını Oku »