Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

14 Şubat Sevgililer GünüBir 14 Şubat’ı da böylece geçirmiş olduk. Herkesin sevgililer günü kutlu olsun. Güzel bir gün ve güzel bir film ile kutladık :)

Kübra ile buluşup Tron Efsanesi adlı filme gittik. Bilim-kurgu sever olduğumuz için büyük bir keyif aldık. Sevgililer günü olduğu halde sinema bomboştu.

Filmde bazı noktalara pek fazla değinilmeden geçmiş ama genel itibariyle hikaye, müzikleri efektleri harikaydı. Biz girmeden önce kaç boyutlu olduğuna bile bakmamıştık. Girerken gözlük dağıttıklarını görünce “aaa 3 boyutluymuş” dedik.

3 boyutlu olmasını beğenenler kadar beğenmeyenler de olmuş. Biz beğenenlerin tarafındaydık. Tabiki tüm film 3 boyutlu değildi, bazı sahneler ve 2 boyutlu olan kısımlar gözlükle izlenebilecek hale getirilmişti. 3 boyutta gerçekten de üstünüze gelen cisimleri görüyorsunuz.

Eve gittiğimde 1982 yapımının fragmanını seyretmeye kalktım. Dönemin imkanlarıyla çekilen güzel bir film olabilir ama 2010 teknolojisiyle başa çıkamaz. Hatta eski yapımında yarış sahneleri bilgisayarlı ve 3 boyutlu olarak hazırlanmış. Bu bile o yıllar için büyük bir başarı.

Salondan çıkışta hatıra kalsın diye gözlükleri de aldık :)

… O’nun için, bulduğu şeyin keşfedilmeğe değer olmasını sağlayın. Eğer öyle olmazsa aslını öğrenmek için hiçbir zahmete katlanmayacak ve yeni bir bilinmeyenin örtüsünü kaldırmak, için oradan uzaklaşacaktır.

O’nu elde etmek isteyen bir kız, herşeyden önce biraz entrika çevirmeli. Açık bir kitap hiçbir zaman O’nun merakını uyandırmaz. Kapalı sayfalar O’nu çeker. Bu sayfalar ne kadar kapalıysa, O’nun dedektif içgüdüsünü uyandırmak için o kadar iyidir. Kova’nın sorularını, incelemelerini sürdürmesi önceleri doğal olarak kızın gururunu okşar. Ama kendilerine servis yapan garsona da aynı merakı göstermesi kız için pek hoş bir durum değildir. Devamını Oku »

Matematiği hiç sevmememe rağmen yapabildiği ilginç şeyler gerçekten hoşuma gidiyor. Benim için bunların başında “Aşk Eğrisi” var :)


Aslında herşey basit bir formülle başladı: r = 1 - sin(Θ)
Bu kutupsal denklem size bir cardioid verir. Tam olarak soldaki gibi bir şey elde ediyorsunuz.

Aşk Eğrisi, bu cardioid’in 90 derece saat yönünün tersinde çevrilmesiyle elde ediliyor. Ancak bana göre öyle değil.

Matematikçiler biraz daha ileri giderek farklı iki eğrinin belirli noktalar arasında kalan kısımlarının birleştirildiğinde bu tarz kalp elde edebildiklerini görmüşler. Devamını Oku »