Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Geçenlerde AfişPark için lazım olmuştu. Orda kullanmak için yazdığım kodları biraz geliştirip buraya ekliyorum.

Yaptığım testlerde linklerde bir sorun çıkmadı. Tabi asıl test kısmı internete yaydıktan sonra başlıyor :) Bir sorun olursa yazabilirsiniz.

Kullanımı oldukça basit. İlk iki satırda twitter kullanıcı adınızı ve en son kaç mesajı almak istediğinizi yazıyorsunuz. Alt alta çıkıyor. Kendi sitenize göre kullanmak size kalmış. Devamını Oku »

Yazıyorum, yazıyorum bir türlü CInt komutunda taşma sorunu yaşıyorum. Sonunda sorunu buldum. Yazıyorum:

Öncelikle int nedir? int, programlama dillerinde integer anlamına gelir. Yani Türkçesi tam sayı demektir. Bu tam sayı 32-bit sistemlerde 32-bit’lik bir sayı olabilir. Bu demek oluyor ki -2147483648 ile 2147483647 arasındaki tüm tam satıları kapsar. Ayrıca unutmayın ki tamsayıların ondalık kısımları olmaz.

Peki CInt komutu ne işe yarıyor? Bu komut ASP’de bir bir sayısı tam sayıya çeviriyor ama bir şartla: Sayının -32768 ile 32767 arasında olması gerekiyor. (Bu noktada “Neden!” diye bağırmak istiyorum.) Benim gibi 2000000 üstü sayılarla çalışıyorsanız CInt komutu yerine CLng komutunu kullanabilirsiniz.

Hangi akıl-mantıkla böyle birşey yaptılar bilemiyorum. Sanırım bunlar php’ye geçmem için komplo… Ama yılmayacağım. Yaşasın Klasik ASP.

Doğanın kanunu böyle sanırım. Bazı şeylerin sonsuza kadar gidip yerine yenileri gelmesi gerekiyor. Ayrıca gelen gideni aratmıyormuş :)

Fikirsizler ile giriştiğim, sanırım benim için ilk, büyük projemde artık MySQL’e geçeyim dedim. ASP ve MySQL’i birlikte kullanıyorum. Kodlamada en üşendiğim kısımlardan bir tanesi sayfalama bölümleridir. MySQL’de nasılmış diye bakınırken çok güzel bir yöntem buldum. LIMIT fonksiyonunun nimetlerinden yararlanılarak harikalar yaratılabiliyormuş.

Zaten Windows hostinglerin neredeyse hepsi MySQL desteği veriyor. Bundan sonraki webmasterlık ve coderlık hayatımdaki yardımcım PhpMyAdmin’dir :) Bu da böyle bilinsin.

Herkese iyi bayramlar diliyorum.