Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Bu yazımda Nokia E63 için kullandığım ve tavsiye ettiğim programlardan bahsedeceğim. Bu programların bazılarını kullanabilmeniz için telefonunuz

Yeni nesil Symbian telefonlara program yüklemek için sertifika olması gerekiyor. Eskiden Nokia 6600 kullanırken herşey daha basitti :) Artık hem güvenlik için hemde (bence) Ovi Store’dan para kazanan geliştiricileri korumak için program yüklemeler sertifikaya bağlandı. Bu yüzden tüm programları yükleyebilmek için telefonu hacklemenizi öneriyorum.

Eskiden bu işlem için telefona uygun sertifika alıp, sertifikasız programları sertifikalamak gerekiyordu. Bunun için cihazın IMEI numarasını kim olduğunu bilmediğiniz çinlilere gönderiyordunuz, onlarda size bir adet dosya gönderiyordu. Bu durum güvenilmez olduğu için pek bu işe yanaşmıyordum. Çünkü telefonun klonlama ihtimali vardı. Artık bunlar geçmişte kaldı. Farklı yöntemlerle IMEI’nizi çinlilere vermeden telefonu hackleyebiliyorsunuz. Devamını Oku »

Bu telefonu yaklaşık 2 senedir kullanıyorum. Nokia E63 ile ilgili ilk yazımı 07.11.2010 tarihinde yazmıştım. O zamandan bu zamana yeteri kadar kullanıp yorumlarımı yazacak kadar bilgi sahibi oldum. Şimdiye kadar hiç yarı yolda bırakmadı. Fiyat/performans olarak harika bir ürün. Ufak tefek eksikleri yok mu? Elbette var. Bu yazıda hepsinden kısa kısa ve objektif bir şekilde bahsetmeye çalışacağım. Devamını Oku »

Sonunda yapabildim. Netbook’umdaki kapalı bir servis yüzünden olmuyormuş. Öncelikle onu belirteyim: Windows XP’de “Uzaktan Erişim Bağlantı Yöneticisi” adlı servisin açık olması gerekiyor. Bu servis modem ile ilgili bağlantılardan sorumlu.

Telefonu USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz. Telefonun ekranında 4 seçenek beliriyor. En alttaki olan “PC’yi İnternete Bağla” seçeneğini seçiyoruz.

Sağ alttaki donanım bulundu balonları bitince Bilgisayarım penceresinde yeni bir simge görüyoruz. Eğer bilgisayarınızda Autorun özelliği açıksa direk yükleme penceresi gelebilir. Gelmezse bu simgeye tıklayıp içindeki programı çalıştırın.

Kullanım şartlarını vs. kabul edip yükleyin. Zaten hemen telefonunu bulup bağlantıyı hazırlamaya başlayacaktır. Bağlan butonuna basın ve internetin keyfini çıkartın :)