Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Bu eklenti 21 Ağustos 2011 itibariyle güncellenmiştir. Bu tarihten önce indirip, kurup, çalışmıyor sanıp sildiyseniz lütfen tekrar indirin :)

Daha önce eklentimsi birşey yazmıştım. Yandaki menüde en üstte gördüğünüz MSN kısmından bahsediyorum. Kendi MSN’imle senkronize bir şekilde çalışıyor. Yeni eklemtim daha farklı birşey.

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle bloglardaki yazılar daha çok paylaşılmaya başlandı. Bunun sonucunda birbirine benzer bir sürü eklenti çıktı. Fakat “eğer yoksa kendin yaz” felseme göre istediğim gibi bir eklenti yoktu :) Bende kendim yazmaya karar verdim.

Eklentiyi WordPresse  yükleyip çalıştırdığınızda yazılarınızın sayfasında yazının sonuna sık kullanılan paylaşım butonlarını ekliyor. Bunlar neler: Facebook beğen ve gönder, Facebookta paylaş, Twitter’da paylaş ve Google +1 butonları.

Neden Facebook beğen ve Facebook paylaş butonlarının ikisinide kullandığımı başka bir yazımda açıklayacağım.

Güle güle kullanın. Bir probleminiz olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Değişim Günlüğü

v2: 21 Ağustos 2011 – Ufak bir bug vardı, düzeltildi.

v1: 9 Temmuz 2011 – İlk sürüm.

İndir

Sitede son 1 haftadır gayet yoğun bir çalışma söz konusuydu. Bir kaç arkadaşa kurduğumuz WordPress 3’ü gördükten sonra artık benimdede güncelleme vaktimin geldiğini anladım.

Normal bir güncelleme yapmadım. Yedeklerimi alıp tüm dosyaları sildim ve WordPress 3’ü kurdum. Veritabanına eski yazıları, kategorileri, etiketleri, yorumları ekledim. Tabi normal bir güncelleme olmadığı için hepsini MyPhpAdmin’den yükledim. Sorun çıkartmadı. “neden wordpress’in dışa aktar özelliğini kullanmadın?” diye sormayın :)

Sıra geldi güzel bir tema bulmaya. Zaten eski temadan sıkılmıştım. Güzel bir tema aramaya başladım. 2 gecemi tema aramaya ayırdım. Birçok temaya baktım. Facebook teması vardı. Ama karşı olduğum için kullanmadım :) MSN penceresi çeklinde olan vardı. Türkçeye çevirdim fakat resimlerde sorun çıkarttı. Vista teması vardı. Başlat menüsüne kadar yapmışlar ama bu siteye uymazdı. En sonunda bu temada karar kıldım. Gayet güzel, sade, okunaklı. Eklentileride kurunca tamam işte bu dedim. Kullandığım eklentiler:

  • Akismet: Spam yorumları engelliyor.
  • Audio Player: Yazıların içindeki mp3’leri flash player haline getiriyor.
  • Google XML Sitemap: Sitemap hazırlamakta kullanıyorum. SEO için gerçekten önemli.
  • Lightbox Plus: Eklediğim resimleri lightbox içinde gösteriyor. Tek yaptığım resimleri eklemek. Başka bir ayara gerek yok.
  • Platinum SEO: Arama optimizasyonu konusunda bence All in one SEO’dan daha iyi bir eklenti.
  • StatPress Reloaded: Sitenin istatistiklerini tutuyor.
  • Watermark Reloaded: Yüklediğim resimlerin altında sitenin adresini yazdırıyorum. Çalınmaya karşı küçük bir önlem.
  • WordPress Mobile Admin: Yönetim sayfalarını telefona uygun hale getiriyor. Cepten yazı yazarsam elimde bulunsun.
  • WordPress Mobile Pack: Siteye cep telefonundan girdiğinizde cep telefonlarına uyumlu sayfaya ulaşıyorsunuz.
  • WP-RecentComments: Sağ taraftaki Son Yorumlar bölümü.

Yeni sitem hayırlı olsun :) Biraz daha aktif hale getirmeyi düşünüyorum blogu.