Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Son zamanlarda WordPress 3.8.1’e resim yüklerken küçük resim oluşturma aşamasında hata veriyor. Bunun çözümünü araştırıp buldum ve burada paylaşıyorum. Eğer aynı sorunu yaşıyorsanız size de çözüm olsun.

Resim yüklerken flash yükleyici kullanırsanız HTTP Hatası/HTTP Error diye bir uyarı alıyorsunuz. Normal yükleyici kullanırsanız 503 hatası veriyor. Araştırırken farklı bir hosting forumundaki yöneticinin verdiği bir eklenti dikkatimi çekti.

Bu eklenti ile WordPress yüklemesi sırasında oluşturulan küçük resmi silip tekrar oluşturmaya zorluyor. Şimdilik geçici bir çözüm fakat kullanışlı. Umalım ki WordPress’in bir sonraki güncellemede bu sorunu çözsün

Plugin’i indirmek için: http://wordpress.org/plugins/force-regenerate-thumbnails/

 

Yazıyorum, yazıyorum bir türlü CInt komutunda taşma sorunu yaşıyorum. Sonunda sorunu buldum. Yazıyorum:

Öncelikle int nedir? int, programlama dillerinde integer anlamına gelir. Yani Türkçesi tam sayı demektir. Bu tam sayı 32-bit sistemlerde 32-bit’lik bir sayı olabilir. Bu demek oluyor ki -2147483648 ile 2147483647 arasındaki tüm tam satıları kapsar. Ayrıca unutmayın ki tamsayıların ondalık kısımları olmaz.

Peki CInt komutu ne işe yarıyor? Bu komut ASP’de bir bir sayısı tam sayıya çeviriyor ama bir şartla: Sayının -32768 ile 32767 arasında olması gerekiyor. (Bu noktada “Neden!” diye bağırmak istiyorum.) Benim gibi 2000000 üstü sayılarla çalışıyorsanız CInt komutu yerine CLng komutunu kullanabilirsiniz.

Hangi akıl-mantıkla böyle birşey yaptılar bilemiyorum. Sanırım bunlar php’ye geçmem için komplo… Ama yılmayacağım. Yaşasın Klasik ASP.