Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

… O’nun yüreğini ısıtan her şeyin kesinlikle desteklenmesi gerekir.

O, çevrenizdeki en iyi ekmeğini taştan çıkaran kişi olmayabilir. Ama, dünyaya yararlı birşey icat etmeye ya da Mars’a ayak basan ilk insan olmaya yeteneklidir; hem de orada kendini evinde gibi hissedecektir. Bütçenin sarsıldığı zamanlarda bile, Kova Burcundan bir insanı her zaman köşe başında bir sürpriz bekler. Tabii, zengin olan, hatta milyoner olan bazı Uranüslüler vardır; ama yüksek bir gelir düzeyi pek nadiren O’nun yüreğinde yanan ihtiras halini alır. Gördüğünüz bütün zengin Kovalar muhtemelen o zenginliğe tesadüfen konmuşlardır. Kesin olan bir şey, ona aç gözlülükle sahip olmadıklarıdır. Şayet şişkin bir banka defteri varsa, mutlaka genel olarak insanlığın yararı için ya bir madde ya da bir fikir üretirken şişmiştir. Ya da o parayı kendi eksantrik yaşlılık yıllarında kullanmak için biriktirmiştir. Kim bilir? Günün birinde zaman makinasında bir seyahat yapmak isteyebilir ve o gün için cebinde yol parası olacağından emin olmak ister. Çoğu zaman para konusunda makul olacaktır. Ama paranız varken biriktirin ve taksit hesaplan açmayın. Sizin hesabınıza büsbütün titizlenmekten hiç vazgeçmeyecektir. Bazen birden patlak veren bir cömertlikle sizi şaşırtabilir. Devamını Oku »

… Pek nadiren kıskançlık duygusuna kapılsa bile, kendine hakim olduğu sürece bunu asla anlamayacaksınız.

Olmayacak bir gönül ilişkisine kapılma olasılığı doğduğu anda genel olarak hemen buna son verecektir. Bu, kendisini derinden yaralasa bile dürüst olmadığını düşündüğü bir ilişkiyi sürdürmekten daha iyidir. Ama her ne olursa olsun, yakınlığı yeniden kurmadan önce, ters gelen durumun mutlaka düzeltilmesi gerekir. Kova gönül yarasına sessizce katlanacaktır. En kötüsü de, ilişkiyi keserken asla bir neden göstermemesidir. Tersliğiyle, bunun zaten başından beri hayalden başka birşey olmadığını düşünmenize sebep olur. Affetmenin ve barışmanın gelecekteki bilinmeyen bir güne kaldığı gerçeğini anlarsınız. Bu çok zalimce bir davranıştır, ama ne yaparsınız ki O, bu oyunu böyle oynar. Devamını Oku »

… O’nun için, bulduğu şeyin keşfedilmeğe değer olmasını sağlayın. Eğer öyle olmazsa aslını öğrenmek için hiçbir zahmete katlanmayacak ve yeni bir bilinmeyenin örtüsünü kaldırmak, için oradan uzaklaşacaktır.

O’nu elde etmek isteyen bir kız, herşeyden önce biraz entrika çevirmeli. Açık bir kitap hiçbir zaman O’nun merakını uyandırmaz. Kapalı sayfalar O’nu çeker. Bu sayfalar ne kadar kapalıysa, O’nun dedektif içgüdüsünü uyandırmak için o kadar iyidir. Kova’nın sorularını, incelemelerini sürdürmesi önceleri doğal olarak kızın gururunu okşar. Ama kendilerine servis yapan garsona da aynı merakı göstermesi kız için pek hoş bir durum değildir. Devamını Oku »