Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Bir Kova olduğu için, kaçırılabilir de, Kovaların başına herz aman her şey gelebilir. Her şey.

Kova’nın düşüncesini içtenlikle söylemesini bekleyebilirsiniz, ancak size nasıl düşünmeniz veya kendi hayatınızı nasıl yaşamanız gerektiğini söylemeye kalkışmaz. Buna karşılık, O’nun nasıl düşünmesi ve yaşaması gerektiğini söylemenize de izin vermeye yanaşmaz. Koç, aslan ve ikizlerin aksine, fikirlerini başkalarına zorla kabul ettirmek hevesinde değildir. Kova felsefesine göre, herkesin kendi işi gücü, kendine has özlemleri vardır. Herkes kendi müziğine göre dans eder ve kişiliğe saygı gösterilmesi gerekir. İlginçtir ki, dünya Kova çağına doğru hareket ettiğine göre, yeni dönemin habercileri çiçek çocukları ve hipiler oluyor. Abartılı bir deyimle, bunlar düpedüz Kova ideallerini aksettirmektedir : Eşitlik, kardeşlik, herkese sevgi, yaşa ve bırak yaşasın, gerçeği ara, deneyim, düşünmeye çekilmek.

Devamını Oku »

… Tam, dünyanın en önemli kişisi olduğunuza sizi inandırmışken, Kova’nın bu mikroskobik inceleme oyunundan sıkılıp başka bir ilginç kişiye dönüvermesinden daha küçültücü bir şey olamaz. İşte bu acı verir.

Arkadaşlığa düşkünlüklerine karşın, yakın dostlarının sayısı fazla değildir, ilişkilerinde kaliteden çok fazlalık ararlar ve devamlı bir ilişkiye belli bir süreden daha fazla bağlı kaldıkları pek görülmez, ilerdeki köşe başında keşfedilecek o kadar çok şey vardır ki, tamamiyle bir iki arkadaşlığa bağlı kalamazlar. Kişiye önem vermeyen böyle bir insana duygusal bir yaklaşımda bulunmanın pek yaran yoktur. Ama O’nun kalbine hitap etmişseniz (bu salt duygusallıkla aynı şey değildir) bisikletinden inerek, dönüp ne kaçırdığını anlamaya gelecektir. Devamını Oku »