Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Herkese tekrar merhaba! Yazmayalı uzun zaman oldu. Finaller, projeler, işler, yeni mutluluklar derken blogla ilgilenmeye pek vakit ayıramadım. Zaten hosting sorunları da iyice soğutmuştu. Kafamdaki yazılar arttıkça artık yazma ihtiyacı duymaya başladım. Tekrar siteyi elden geçirdim :)

Öncelikle hosting hizmetimi sağlayan Can Kırca’ya (Kırca Hosting) teşekkür ediyorum.  Her türlü sorunumla ilgilendi sağolsun. Bu sefer WordPress’i Linux hosting’e kurdum. Windows hostingde wordpress çalışmaz demeyin. Yavaşta olsa sorunsuz çalışıyor.

Temayı değiştirmedim. Alışılmışım artık. Ayrıca kendime göre çok özelleştirdiğim yer var. Kolay kolay başka temaya geçip tekrar ayarlamak daha uzun olacaktı. Bu temayı seviyorum. Sade ve güzel…

Beğendiğim temarlardan bir kaç özelliği bu temaya ekledim. İlerki yazılarımda kullandıkça göreceksiniz :)

Şimdilik bu kadar. İlerleyen zamanlarda ASP, Facebook entegrasyonu ve flash disklerle ilgili bir kaç yazı yayınlamayı düşünüyorum. Kendi yazdığım bir kaç ASP sınıfı da paylaşacağım ;)

Öncelikle şarkımı vereyim. Hem dinleyin hem okuyun ;)

Şişe Kapağı

Ne zamandır kafamda yazmayı düşündüğüm bir kaç yazı var. Fakat iş-güç derken fırsatım olmuyor bir türlü. Yavaş yavaş unutmaya başladım yazacaklarımı :)

Bir tanesi  “özürlü mü, engelli mi?” sorusu hakkında. Bence engelli kelimesi daha güzel. Özürlü kelimesi biraz daha hakaret içeriyor gibi geliyor bana.  Ama son zamanlarda sadece bana öyle geldiğinden korkar oldum. Gördüğüm birkaç “özürlüler merkezi” tabelası, İETT’nin tramvay duraklarına astığı “özürlü vatandaşlarımızın dikkatine” başlıklı yazılar, okulda engelliler için topladığımız kapaklar için konulan kutunun üstüne “özürlü” yazılması gibi olaylar buna sevk etti beni.

Özürlü yazan özürlülere, “özürlü müsünüz?” diye sormak istiyorum!

Kapak toplama konusuna geleyim. Devamını Oku »

Tam kabul ediyorum tam eklenti diyemeyiz buna. Twitter, facebook kullanmadığım için sadece msn ile yetiniyorum. Bir çok sitede olan twitter yazılarının sitede gösterildiği eklentileri gördükçe msn’deki iletileri çıkartabilirmiyim diye bir düşünce kapladı beynimi.

Aslında eskiden şöyle birşey vardı, sonradan tutmayıp silindi gitti: Messenger’daki resminizi, kişisel mesajınızı, görüntü adınızı bir resim haline getirip forumlarda, sitenizde kullanabiliyordunuz. Bunları araştırdım fakat doğru düzgün çalışan bir tane bulabildim. Bulduğumun güzel yönü kendi arkaplanımı kullanabiliyor oluşumdu.

Kayıt oldum, kendi arkaplanımı gönderdim ve resmin onaylanmasını beklemeye başladım. Bekledim, bekledim, bekledim.. 1 gün geçti onaylanmadı. Aceleciyim biraz ki bekleyemedim :) Sonrası biraz araştırma, biraz MsgPlus script’i yazmayla geçti.

Sonuç olarak sitenin sağ üstünde gördüğünüz kısım ortaya çıktı. Messenger resmim, ismim ve kişisel mesajımla senkronize bir halde. Çok iyi oldu, çok güzel iyi oldu.