Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Google+ (Google Plus) ile değişen tüm dengeler gibi Google’ın her hizmetinden alışık olduğumuz çubuğu da değişti. Bu yeni bar sayesinde hangi hizmette olursanız olun Google+’a bağlısınız. Bildirimlerinizi anında görebilir, paylaşımlarınızı anında yapabilirsiniz.

Bu bar doğal olarak Google Chrome’da sorunsuz çalışıyor. Doğal olarak Firefox’ta sorunsuz. “Peki kimseye zararı dokunmayan Opera’nın suçu ne ki bu çubuk çıkmıyor?” dedim ve sonunda buldum. İş tarayıcının user agent bilgisini değiştirmekten geçiyor.

  1. Yeni bir sekme açın ve adres çubuğuna opera:config yazın.
  2. ISP bölümünü bulun.
  3. ID kısmına AppleWebKit/535.1 yazın.
  4. Kaydet butonuna basın ve Opera’yı yeniden başlatın.

Herkese tekrar merhaba! Yazmayalı uzun zaman oldu. Finaller, projeler, işler, yeni mutluluklar derken blogla ilgilenmeye pek vakit ayıramadım. Zaten hosting sorunları da iyice soğutmuştu. Kafamdaki yazılar arttıkça artık yazma ihtiyacı duymaya başladım. Tekrar siteyi elden geçirdim :)

Öncelikle hosting hizmetimi sağlayan Can Kırca’ya (Kırca Hosting) teşekkür ediyorum.  Her türlü sorunumla ilgilendi sağolsun. Bu sefer WordPress’i Linux hosting’e kurdum. Windows hostingde wordpress çalışmaz demeyin. Yavaşta olsa sorunsuz çalışıyor.

Temayı değiştirmedim. Alışılmışım artık. Ayrıca kendime göre çok özelleştirdiğim yer var. Kolay kolay başka temaya geçip tekrar ayarlamak daha uzun olacaktı. Bu temayı seviyorum. Sade ve güzel…

Beğendiğim temarlardan bir kaç özelliği bu temaya ekledim. İlerki yazılarımda kullandıkça göreceksiniz :)

Şimdilik bu kadar. İlerleyen zamanlarda ASP, Facebook entegrasyonu ve flash disklerle ilgili bir kaç yazı yayınlamayı düşünüyorum. Kendi yazdığım bir kaç ASP sınıfı da paylaşacağım ;)

Bugün 7 yıllık Türkcell hattımı kendi üzerime aldım :/

İçimde buruk bir sevinç var. Çünkü 7 yıldır gözüm gibi baktığım, her zaman en güzel telefonlarda kullandığım, çekmediği bir yer olmayan, hiç sorun yaratmayan, çok net ses kalitesine sahip, güzel numaralı hattımı kendi üzerime alırken tüm o geçen yıllar bir anda heba oldu.

Ama bunda Türkcell’inde suçu var. İyisin güzelsin Türkcell ama eski abonelerini düşünmüyorsun. Pahalısın demiyorum çünkü verdiğim paranın hakkını alıyorum. Ortada bir kalite var, bu kesin.

Yeni Genç Tarife diye birşey var. Yeni hat alanlara yada hazırkarttan faturalıya geçenler seçebiliyor. Ben 1 yıldır faturalıyım, ondan önceki 6 yıldır hazırkartlıyım. Ben seçemiyorum. İşe bak!

3 şeçenek vardı önümde. Ya yeni hat alacaktım (oldu, başka?), ya hazırkarta geri dönüp 45 gün bekleyip tekrar faturalı olacaktım (bekleyemem), yada hattı üzerime alıp herşeye sıfırdan başlayacaktım. En iyisi hattımı üstüme almaktı. Gittim hattı üstüme aldırdım. Şu anda yeni genç tarifedeyim :)

Her yöne 300 dk ve 3000 SMS hakkım var.
Haftada iki gün 21:00 – 09:00 arasında tüm Türkcell’lilerle konuşmak bedava.
Kontratlı paketler ile her yöne 120 dk.
2 Gün kampanyasıyla haftanın iki günü bedava konuşma ve mesajlaşma.
Genç tarifelilere özel aylık 3TL’ye internet paketi.

Hepsi toplamda 32TL’ye geliyor. Benim ortalama faturam zaten bunun üzerinde olduğu için biraz nefes alabileceğimi düşünüyorum :)

Tabi devir teslim işlerinin sonucunda Kol Center gibi bir fatura gelebiliyor. Dikkatli olun :)