Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Flash Disk Ile Windows Kurmak

Artık Windows kurmak için CD çantaları taşımak neredeyse tarih oldu. Çoğu bilgisayarın anakartı usb disklerden açılmayı destekler hale geldi. Bende bir süredir windows kurulumlarını flash disk üzerinden gerçekleştiriyorum.

Piyasada aynı işi yapan bir çok program var ve hala tam anlamıyla stabil ve sorunsuz çalışanını görmemiştim. Ta ki TNC-TR forumda BlueLife isimli arkadaşın konusunu görene kadar. Gerçekten başarılı, çalışma mantığı basit ve sorunsuz bir sistem kurmuştu. Hemen sana makinada ve netbook’ta denedim, sorunsuz kurulduğunu gördüm. Onun da izniyle bu yazıyı yazıyorum. BlueLife’ın anlatımıyla bir USB içine 2-3 tane windows xp koyup istediğinizi kurabilirsiniz. Mantık olarak aynı: Flashdisk’e grub kur, oluşturduğun BOOT.gz ve WINXP.ISO’yu yanına koy, açılışta bunları başlat.

Forum Linki: http://www.tnctr.com/topic/173188-iso-dosyasyndan-xp2003-kurulum-projesi/page__p__1023389#entry1023389 

İçindekiler

Sayfa 1: Bu sayfa :)

Sayfa 2: Projenin Bazı Özellikleri

Sayfa 3: Iso Dosyasından Windows XP/2003 Kurulumu

Sayfa 4: Diğer Ayarlar

Sayfa 5: Çalışma Şekli

Sayfa 6: Soru ve Cevaplar

7 Yorum

 1. #1 ece tarafından, tarihinde

  freedos haliyle aldığında ucuza geliyor bilgisayar, üstüne bir de windows buldun mu indir bir bilgisayara at usbye sonra kur takır takır. aklı olan böyle yapar yani

 2. #2 kaan tarafından, tarihinde

  selam abi. konuyla ilgili degil ama benim bi sorum olacaktı yardımcı olursan sevinirim. abi ben pc mi bilgisarayımı ilk aldıgım açılış haline yani fabrika ayarlrına nasıl döndürebilirim.çünkü abi 2 tane backtrack ,1 tane vista ,2 tane win 7 ,birde win 7 birlikte kullanarak backtrack oldu bende orjınal ayarlarına dönmek istiyorum nasıl yapabilim abi?
  birde abi recovery silmişte olabilirim.

  • #3 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   :) Recovery bölümünü sildiyseniz cd’den Windows 7 yükleyebilirsiniz. Yükleme esnasında hepsini silip temiz bir kurulum yaparsınız.

   Recovery varsa zaten işiniz daha kolay.

  • #4 kaan tarafından, tarihinde

   abi recovery de silip silmedigimide tam olarak bilmiyorum. daha öncede birkez pc geri döndurmesi için tamire vermiştim onlar geri getirmişlerdi eski haline .bana demişti eger format atmayı bilmeyen biri format atarsa içinde küçük bir yer var onu silerse gider diye ben format atmadım ama disk bölümleriyle 9 tane disk vardı 13gb bi yer sildim ve birleştirdim. geriye döndürmem mümkün mü abi

 3. #5 Atıf tarafından, tarihinde

  Novicorp WinToFlash adlı program ile tüm windows sistemleri usblere kurulur hale getirilebilir. Nette ufak bir araştırma yaparak çok kolay olduğunu ve nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

 4. #6 Buğra tarafından, tarihinde

  windows 7 kuramazmıyız ?

  • #7 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   USB’den Windows 7 kurabilirsiniz ancak bu anlattığım yöntemle değil. Henüz USB’den windows 7 yüklemediğim için anlatabileceğim yada tavsiye edebileceğim bir yöntem yok. Sevemedim windows 7’yi :)

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi