Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Flash Disk Ile Windows Kurmak

Iso Dosyasından Windows XP/2003 Kurulumu

 1. Öncelikle bu linkten indireceğiniz sıkıştırılmış dosyayı bir klasöre açın ve yanına Windows XP cd’nizin ISO dosyasını hazırlayın (Resim 1). Flashdiskinizi bilgisayarınıza takın. Tüm bu işlemler sonucunda flashdiskiniz biçimlendirilecektir. İçinde önemli birşey olmamasına dikkat edin.
 2. Multiboot klasöründeki programı çalıştırın (Resim2). Flashdiskinizi seçin ve diğer ayarları Resim 2’deki gibi yapın. İşlemi başlatın. Bittikten sonra programı kapatabilirsiniz. Bu işlem sonucunda flashdiskinize grub açılış yöneticisi yüklendi.
 3. Şimde de NT5SetupFromISO klasöründeki programı çalıştın (Resim 3). Bu program ile BOOT.GZ dosyasını oluşturacağız.
  İlk kutudan flashdiskimizi seçiyoruz, ikinci kutudan ise windows xp cdsinin ISO halini seçiyoruz. ISO dosyasını direk programa sürükleyebilirsiniz.
  Setting butonuna basıp Resim 3’teki ayarları yapabilirsiniz. Ayarların detaylı açıklaması bir sonraki sayfada yazıyor. Normal bir yükleme için şekilde ayarlar yeterli.
  Start butonuna bastığınızda eğer yüklü değilse Imdisk programının yüklemesi çalışıyor. Bu program sayesindeki iso dosyası sanal sürücüye takılıp gereken dosyalar alınıyor (Resim 4). Bu işlemler usbnizin hızına bağlı olarak biraz vakit alabilir. Kopyalama bittiğinde programı kapatabilirsiniz (Resim 5). Eğer isterseniz işlem bittikten sonra Imdisk programını kaldırabilirsiniz. Kalmasında bir sakınca yok.
 4. Flashdiskinizin içeriği Resim 6’teki gibi gözüküyor olmalı. Bu şekilde başlatırsanız çalışmayacaktır. Çünkü flashdiske kurduğumuz Grub’un açılış menüsü Windows cdsi için ayarlanmadı. Bir sonraki aşamada Grub menüsüne bu ayarları ekleyeceğiz.
 5. Flashdiskinizin içindeki XP klasöründeki MENU.LST dosyasını ve USBMENU klasöründeki USBMENU.LST dosyasını not defteri ile açın (Resim 7).
 6. Resim 7’deki gibi MENU.LST dosyasında gözüken taralı kısmı USBMENU.LST dosyasının sonuna ekleyin. Son hali Resim 8’deki gibi olmalı. Dosyaları kaydedip kapatın.
 7. Flashdiskinizi çıkartmadan bilgisayarınızı yeniden başlatın. Grub4Dos açılacaktır. Burada 3 tane seçenek var: Grub Açılış Menüsü, Boot from harddisk, I386/SETUPLDR.BIN
  Grub açılış menüsü yazan seçenek önemli değil. İlk öne mavi ekranlı kurulum bölümüne geçmek için I386/SETUPDLR.BIN yazan seçeneği seçmemiz gerekiyor. Mavi ekranlı kurulum bittiğinde bilgisayar yeniden başlıyor. Bu seferde Boot from harddisk seçeneğini seçerek gui setup’ı çalıştırıyoruz (Resim 9).
 8. Kurulum sırasında iso dosyasının bulunduğu flashdiski windows tamamen yüklenene (masaüstünü görene) kadar çıkarmamaya özen göstermelisiniz!

7 Yorum

 1. #1 ece tarafından, tarihinde

  freedos haliyle aldığında ucuza geliyor bilgisayar, üstüne bir de windows buldun mu indir bir bilgisayara at usbye sonra kur takır takır. aklı olan böyle yapar yani

 2. #2 kaan tarafından, tarihinde

  selam abi. konuyla ilgili degil ama benim bi sorum olacaktı yardımcı olursan sevinirim. abi ben pc mi bilgisarayımı ilk aldıgım açılış haline yani fabrika ayarlrına nasıl döndürebilirim.çünkü abi 2 tane backtrack ,1 tane vista ,2 tane win 7 ,birde win 7 birlikte kullanarak backtrack oldu bende orjınal ayarlarına dönmek istiyorum nasıl yapabilim abi?
  birde abi recovery silmişte olabilirim.

  • #3 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   :) Recovery bölümünü sildiyseniz cd’den Windows 7 yükleyebilirsiniz. Yükleme esnasında hepsini silip temiz bir kurulum yaparsınız.

   Recovery varsa zaten işiniz daha kolay.

  • #4 kaan tarafından, tarihinde

   abi recovery de silip silmedigimide tam olarak bilmiyorum. daha öncede birkez pc geri döndurmesi için tamire vermiştim onlar geri getirmişlerdi eski haline .bana demişti eger format atmayı bilmeyen biri format atarsa içinde küçük bir yer var onu silerse gider diye ben format atmadım ama disk bölümleriyle 9 tane disk vardı 13gb bi yer sildim ve birleştirdim. geriye döndürmem mümkün mü abi

 3. #5 Atıf tarafından, tarihinde

  Novicorp WinToFlash adlı program ile tüm windows sistemleri usblere kurulur hale getirilebilir. Nette ufak bir araştırma yaparak çok kolay olduğunu ve nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

 4. #6 Buğra tarafından, tarihinde

  windows 7 kuramazmıyız ?

  • #7 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   USB’den Windows 7 kurabilirsiniz ancak bu anlattığım yöntemle değil. Henüz USB’den windows 7 yüklemediğim için anlatabileceğim yada tavsiye edebileceğim bir yöntem yok. Sevemedim windows 7’yi :)

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi