Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Flash Disk Ile Windows Kurmak

Diğer Ayarlar!

Nt5SetupFromIso.exe programını çalıştırınca Setting tuşuna basıyoruz.

Iso Location = Ilgili konumda yazan iso dosyası kurulumun ikinci aşamasında Fat/Fat32/Ntfs sürücülerde aranıp sanal sürücüye bağlanmaktadır.
Burdan belirlenen iso dosyası bulunamaz ise, kurulumda iso dosyanızı seçmeniz istenecektir!

IsoFileCopy-InstallDrive = Eğer seçilirse, bulunan iso dosyası sistem sürücüsüne kopyalandıktan sonra sanal srücüye takılıyor. @F_s_M arkadaşımızın isteğiydi!
Kısaca bu seçeneği seçerseniz, iso dosyası sistem sürücüsüne kopyalandıktan sonra, usb sürücüsünü bilgisayarınızdan çekebilirsiniz.

GuiRunOnce-MountIso = Eğer seçilirse, kurulum sonunda sistem yeniden açılırken tekrar iso dosyası sanal sürücüye takılır. RunOnce/RunOnceEx anahtarlarındaki wpi ve benzeri programları sorunsuz çalıştırabilmek için bu özellik eklenmiştir.

WinVBlock / Firadisk = Rame yüklenen BOOT.GZ dosyasının XP/2003 kurulumunda sistem tarafından algılanması için bu sürücülerden birisine ihtiyaç vardır. WinVBlock şuan için daha avantajlı ve daha fazla özelliği barındırmakta. Lakin ben son pakette daha sade olan Firadisk varsayılan olarak ayarladım.
Sorun yaşarsanız WinVBlock seçeneğini seçebilirsiniz…

FalseCabs = BOOT.GZ boyutunu düşürmek için gerekli bir ayar…

Rename Autorun.Inf = Yerel sürücülerdeki Autorun.inf dosyalarını yeniden adlandırır. Bu ayar kurulumdan sonra kazara diğer sürücülerdeki autorun virüslerinden korunmak için eklendi. Istemezseniz ilgili seçeneği kaldırırsınız. Flash disklerde tarama yapılmıyor…

ShowHiddenFile = Eğer seçilirse kurulumdan sonra gizli ve sistem dosyaları ile dosya uzantıları görünmektedir.

SetupRunOnce = Ilgili kutuya örnekteki gibi yazdığınız programlar ikinci aşamada dosya kopyalama işlemi bitince çalıştırılır.
Misal can sıkıntısı için oyun eklemek isteyebilirsiniz. Ben varsayılan olarak iki seçenek ekledim. Puzzle satırını silmez iseniz kurlumda yapboz oyunu açılacak!

Bu arada sorunsuz programlarınızı çalıştırmanız için iki ortam değişkeni atanmıştır.
%IsoDrive% = Iso dosyanızın bulunduğu sürücü demektir. Yani kurulumda iso dosyasnız E:\NT5\SETUP.ISO şeklindeyse %IsoDrive% nin karşılığı E: dir.
%MountDrive% = Sanal sürücüye takılan iso dosyasının atandığı harftir. X: sürücüsü boş ise iso dosyası genelde X: sürücüsüne bağlanır. Haliyle X: sürücüsü boş ise %MountDrive% nin karşılığı X: harfidir.

Bu arada Run = ile başlayan satırdaki program başlatılınca diğer işlemelere geçilir.
RunWait = ile başlayan satırdaki programram başlayınca kapanana kadar diğer işlemlere geçilmez. Haliyle iligli program kapanana kadar kur devam etmez!

GuiRunOnce = Bu ayar ise, kurulum sonunda program kurlarını vs. çalıştırmak için düşünülmüştür. Kısaca kurulum tamamlanıp sistem yeniden başlarken, masaüstü gelmeden bu bölüme yazdığınız programlar çalıştırılır.
Ayarları ise yukarıdaki SetupRunOnce gibidir….

CheckScreenResolution = Bu seçenek menüde yok. Sonradan eklemiştim. Kısaca eğer seçiliyse kurulumdaki ve kurulum sonundaki ekran çözünürlülüğünü kontrol eder.
Eğer 1024×768 den düşük bir çözünürlülük mevcut ise çözünürlülüğü 1024×768 şeklinde ayarlar.
Bu özelliği kapatmak isterseniz ini dosyasından CheckScreenResolution = True satırını CheckScreenResolution = False olarak ayarlayınız.

Isteklere göre yeni ayarlar düzeltemler yapabilirim…
Not: Programdaki/paketteki imla hataları için kusura bakmayın

Klevye Kısayolları!

Kurulumun ikinci aşamasında bir kaç dakikalık dosya kopyalamın ardından XP/2003 kur çalıştırılıyor.
Işte bu dosya kopyalamanın ardından bazı klevye kombinasyonlarına özellikler eklenmektedir.
Bu konuda fazla eklediğim bir şey yok ama ben kısaca yazmak istiyorum.

Win + R = Çalıştır penceresini açar
Shift + Ctrl + L = Ekran çözünürlülüğünü en düşük ayarlara alır.
Shift + Ctrl + B = Ekran çözünürlülüğünü en yüksek ayarlara alır.
Shift + Ctrl + Up Arrow = Ekran çözünürlülüğünü bir üst kademeye çıkartır.
Shift + Ctrl + Down Arrow = Ekran çözünürlülüğünü bir alt kademeye indirir.
Shift + Ctrl + Right Arrow = Ekranın renk derinliğini bir üst kademeyi çıkartır.
Shift + Ctrl + Left Arrow = Ekranın renk derinliğini bir alt kademeyi indirir. (Minimum heralde 8 bitti)

7 Yorum

 1. #1 ece tarafından, tarihinde

  freedos haliyle aldığında ucuza geliyor bilgisayar, üstüne bir de windows buldun mu indir bir bilgisayara at usbye sonra kur takır takır. aklı olan böyle yapar yani

 2. #2 kaan tarafından, tarihinde

  selam abi. konuyla ilgili degil ama benim bi sorum olacaktı yardımcı olursan sevinirim. abi ben pc mi bilgisarayımı ilk aldıgım açılış haline yani fabrika ayarlrına nasıl döndürebilirim.çünkü abi 2 tane backtrack ,1 tane vista ,2 tane win 7 ,birde win 7 birlikte kullanarak backtrack oldu bende orjınal ayarlarına dönmek istiyorum nasıl yapabilim abi?
  birde abi recovery silmişte olabilirim.

  • #3 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   :) Recovery bölümünü sildiyseniz cd’den Windows 7 yükleyebilirsiniz. Yükleme esnasında hepsini silip temiz bir kurulum yaparsınız.

   Recovery varsa zaten işiniz daha kolay.

  • #4 kaan tarafından, tarihinde

   abi recovery de silip silmedigimide tam olarak bilmiyorum. daha öncede birkez pc geri döndurmesi için tamire vermiştim onlar geri getirmişlerdi eski haline .bana demişti eger format atmayı bilmeyen biri format atarsa içinde küçük bir yer var onu silerse gider diye ben format atmadım ama disk bölümleriyle 9 tane disk vardı 13gb bi yer sildim ve birleştirdim. geriye döndürmem mümkün mü abi

 3. #5 Atıf tarafından, tarihinde

  Novicorp WinToFlash adlı program ile tüm windows sistemleri usblere kurulur hale getirilebilir. Nette ufak bir araştırma yaparak çok kolay olduğunu ve nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

 4. #6 Buğra tarafından, tarihinde

  windows 7 kuramazmıyız ?

  • #7 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   USB’den Windows 7 kurabilirsiniz ancak bu anlattığım yöntemle değil. Henüz USB’den windows 7 yüklemediğim için anlatabileceğim yada tavsiye edebileceğim bir yöntem yok. Sevemedim windows 7’yi :)

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi