Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Flash Disk Ile Windows Kurmak

Sorular…

Soru: Burdaki yöntemle XP kurulumunda Driver Signing Policy Disabler şeklinde bir ekran çıkıyor. Normalde cd/dvd den kurarken bu ekran çıkmıyorken, burdaki yöntemde niçin bu ekran çıkmakta ve bu ekranı nasıl engelleyebilirim?

Cevap: Ilgili program Dps sürücü yükleme paketinden gelmektedir. Ilgili program autoitle hazırlandığından normal cd/dvd ortamından xpyi kuarken kurun ilk aşamasında sistem tarafından desteklenmiyor. Ilgili program sistem tarafından desteklenmediği için haliyle başlayamıyor. Burdaki yöntemde ben autoit için sisteme bu desteği sağlamış olduğumdan ilgili program sorunsuz çalışmaktadır.
Ilgili Driver Signing Policy Disabler ekranını gizlemek için; Presetup.cmd dosyasını açıp,START %SystemDrive%\DSPdsblr.exe satırını START %SystemDrive%\DSPdsblr.exe silent olarak değiştirmelisiniz. Parametreniz küçük harfli olacak. Yani Silent yazarsanız çalışmaz!

Soru: Kartokucuya taktığım 8GB lık MikroCD Kart ile kurulum yapmaya çalıştığımda, kur dosyaları kopyaladıktan sonra sistem siyah ekranda kalıyor! Sorun ne olabilir?

Cevap: Biz grub4dosu usbden başlatığımızda usb diskimiz windows tarafından önyükleme ortamı olarak algılanmakta ve sorun çıkartmaktadır. Bu sorunları engellemek için kullandığımız grub4dos koduyla disklerin yerini değiştirmekteyiz. Projede kullandığımız ilgili kod;
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook

Eğer dosya kopyalamanın ardından siyah ekranda kalırsanız, ilgili *.lst dosyasının içindeki bu satırı aşağıdaki satır ile değiştiriniz.
map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook

Yine sorun yaşarsanız ilgili satırı komple siliniz. @kamuran731 arkadaşımıza bu sorunu tespit ettiği için teşekkürler!

Proje hakkındaki kısa yorum…

Burdaki yöntem inanın, benim XP/2003 kurulum için ilk tercihimdir. Tabi ben genelde kurulum yapmak için flash disk kullanıyorum.
Şuana kadar dizüstü/masaüstü olmak üzere bir çok bilgisyarda bu yöntemi modifiyeli/modifiyesiz sistemler ile denedim ve herangi bir soruna rastlamadım…

Lakin projede çok nadir görünen bir sorun mevcut. Hani kurulumun ilk aşamasıdan mavi ekranda bir takım işlemlerden sonra, siyah imlec bulunan bir ekran geliyor. Daha sonrasında kurulum yapacağımız disk listesi geliyor.Işte disk listesi gelmeden önceki bu siyah ekranda kur takılıyor…

Bu çok nadir görülen bir durum ve şuana kadar bu soruna rastlamadığım için malesef bir çözüm üretemedim.
Bazı aradaşlar bioslarındaki IDE/SATA modunda değişiklik yaparak bu sorunu atlayabildiler.

Neyse bu soruna rağmen, bu proje gerçekten başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır arkadaşlar.
Burdan katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

7 Yorum

 1. #1 ece tarafından, tarihinde

  freedos haliyle aldığında ucuza geliyor bilgisayar, üstüne bir de windows buldun mu indir bir bilgisayara at usbye sonra kur takır takır. aklı olan böyle yapar yani

 2. #2 kaan tarafından, tarihinde

  selam abi. konuyla ilgili degil ama benim bi sorum olacaktı yardımcı olursan sevinirim. abi ben pc mi bilgisarayımı ilk aldıgım açılış haline yani fabrika ayarlrına nasıl döndürebilirim.çünkü abi 2 tane backtrack ,1 tane vista ,2 tane win 7 ,birde win 7 birlikte kullanarak backtrack oldu bende orjınal ayarlarına dönmek istiyorum nasıl yapabilim abi?
  birde abi recovery silmişte olabilirim.

  • #3 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   :) Recovery bölümünü sildiyseniz cd’den Windows 7 yükleyebilirsiniz. Yükleme esnasında hepsini silip temiz bir kurulum yaparsınız.

   Recovery varsa zaten işiniz daha kolay.

  • #4 kaan tarafından, tarihinde

   abi recovery de silip silmedigimide tam olarak bilmiyorum. daha öncede birkez pc geri döndurmesi için tamire vermiştim onlar geri getirmişlerdi eski haline .bana demişti eger format atmayı bilmeyen biri format atarsa içinde küçük bir yer var onu silerse gider diye ben format atmadım ama disk bölümleriyle 9 tane disk vardı 13gb bi yer sildim ve birleştirdim. geriye döndürmem mümkün mü abi

 3. #5 Atıf tarafından, tarihinde

  Novicorp WinToFlash adlı program ile tüm windows sistemleri usblere kurulur hale getirilebilir. Nette ufak bir araştırma yaparak çok kolay olduğunu ve nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

 4. #6 Buğra tarafından, tarihinde

  windows 7 kuramazmıyız ?

  • #7 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   USB’den Windows 7 kurabilirsiniz ancak bu anlattığım yöntemle değil. Henüz USB’den windows 7 yüklemediğim için anlatabileceğim yada tavsiye edebileceğim bir yöntem yok. Sevemedim windows 7’yi :)

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi