Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Kovayla Şaka Olmaz – 3

Bir Kova olduğu için, kaçırılabilir de, Kovaların başına herz aman her şey gelebilir. Her şey.

Kova’nın düşüncesini içtenlikle söylemesini bekleyebilirsiniz, ancak size nasıl düşünmeniz veya kendi hayatınızı nasıl yaşamanız gerektiğini söylemeye kalkışmaz. Buna karşılık, O’nun nasıl düşünmesi ve yaşaması gerektiğini söylemenize de izin vermeye yanaşmaz. Koç, aslan ve ikizlerin aksine, fikirlerini başkalarına zorla kabul ettirmek hevesinde değildir. Kova felsefesine göre, herkesin kendi işi gücü, kendine has özlemleri vardır. Herkes kendi müziğine göre dans eder ve kişiliğe saygı gösterilmesi gerekir. İlginçtir ki, dünya Kova çağına doğru hareket ettiğine göre, yeni dönemin habercileri çiçek çocukları ve hipiler oluyor. Abartılı bir deyimle, bunlar düpedüz Kova ideallerini aksettirmektedir : Eşitlik, kardeşlik, herkese sevgi, yaşa ve bırak yaşasın, gerçeği ara, deneyim, düşünmeye çekilmek.

Kova’nın bir amaç uğruna ateşli bir savaş verdiğini nadiren görürsünüz. Kendi prensiplerince yaşar ve bununla yetinirler. Bırakın Koç, akrep, aslan ve yay burcundakiler kılıçlarını çeksinler ve ezilmişleri kurtarmak için şanla şerefle savaşsınlar. Uranüslüler ihtilalin sebebini araştırmak, insanların dertlerini dinlemek, karşılıklı anlayışı paylaşmakla, başka hiçbir şey yapamayacak kadar meşguldürler. Kova şiddetle değişime inanır ama şiddeti başkalarına bırakır. O, ne manen ne de fizikçe korkaktır. Sadece savaşa göre ayarlanmamıştır. Farkında olmadan bir savaşa yakalanınca ya körü körüne kargaşaya katılır, ya da çatışmayı bitirmek için şartlara razı olur.

Tepkisi önceden kestirilemez, ama kesin olan bir tek şey vardır: Ertesi gün de düşüncesi değişmeden eskisi gibi kalacaktır. Tartışma yeteneği olan herkes onunla en iyisini yapabilir, çünkü bir zekâ çatışmasında O’nun dikkati kolayca kestirme yola yönelir. Kova en iyi şapkası yanındayken savaşır. Şapkasını başına giyer ve gider. Bununla birlikte bir şeye kesin inanınca, gerçeğe saygı duyan kafası, çirkin çatışmalardan hoşlanmasa da, inancından bir santim bile sapmaz. Dünyanın bütün bağırıp çağırmaları ve manevi baskılar O’nu bağımsız fikirleriyle kendi yoluna gitmekten alıkoyamaz. İki kova başkan, Abraham Lincoln ve Franklin Roosevelt bu prensibi kusursuz bir şekilde gözler önüne seren örneklerdir. Her ikisinde de fikirler aynı derecede orjinal ve çarpıcı şekilde herkesinkinden ayrıdır. Kişisel teorilerde saldırgan zorlamalar yoktur, ama yine de işbirliğinden yoksun kalınmasına ve zorlu muhalefete rağmen, zamanlarında çok köklü reformlar yapılmıştır.

Uranüslülerin sık sık düşmanca eleştirilere hedef olmalarının bir başka nedeni de, süprizlerle dolu olmalarıdır. Sizi batıya doğru yöneltip, sonra birden bire dönerek, hiçbir uyanda bulunmadan, doğuya doğru yürür giderler. Kova’nın, ne yapacağını size bildirmemek konusunda inatçı bir tutumu vardır.

Kova’nın insanlara güvenmesi kendiliğinden olmaz. Önce kafanızdan geçenleri ve hatta mümkünse, sizin ruhunuzu öğrenmesi gerekir. Her sözünüzü, her hareketinizi inceleyen dikkati altında huzursuz olmak işten bile değildir. Bütün bunların bu dikkatli kafada ilerde kullanılmak üzere dosyalandığını hissedersiniz. Öyledir de. Zaman zaman hayal sisleri içine dalmış gitmiş gibi görünürse de buna inanmayın. Belki size kaç tane kirpiğiniz olduğunu söyleyebilir. Uranüslünün sizi yüzünüze bakarak değerlendireceğini asla beklemeyin. Doğal nezaketi Uranüs ışığını tepeden tırnağa üstünüzde parlatmasına hiçbir zaman engel olmaz. O yüzün ardında ne olduğunu bilmek ister ve bunu öğrenmek için bazı son derece sıkıntı verici sorular sorar. Ne var ki bir kez sizi kabul ettikten sonra size sadık kalacağını, en habis dedikodularla bile dostluğunun sarsılmayacağını bilmek sizi biraz rahatlatır. Gerçek dostu iseniz düşmanlarınızın kötü fısıltılarına inanmayacak, bununla birlikte kuşkusuz sırf merakından bunlara kulak verecektir. Şundan da emin olun ki, son analizini kendi yaparak hakkınızdaki kararını kendisi verecektir.

Uranüslülerin bol temiz havaya, uykuya ve egzersize ihtiyaçları vardır, ama ne yazık ki bunların şifasından pek yararlanamazlar. Fazla temiz hava alamazlar, çünkü pencereleri kapatıp battaniyelere bürünürler. Olağanüstü bir durum olmazsa, çocuklukta Kova’nın sağlığı mükemmeldir. Çok sık olarak, Uranüslülerin zihni faaliyetlerine asabi gerginliklerin eşlik etmesi, onları yeterince uyumaktan alıkoyar. Uyudukları zaman da garip rüyalarla rahatsız olurlar. Egzersize gelince, Kova eğer komşu çocuklarıyla çelik çomak oynayarak küçük yaşlarda spor sevgisini geliştirmemişse, O’nu çabuk hareket ettirmek oldukça zordur. Kafası sürekli çalışır, ama vücudu zorla itilmek ister.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi