Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Kovayla Şaka Olmaz – 4

… O’nu çabuk hareket ettirmek oldukça zordur. Kafası sürekli çalışır, ama vücudu zorla itilmek ister.

Kovalar dünyanın en iyi hafızasına sahip değillerdir, ama pek fazla hafızaya da ihtiyaçları yoktur. Çünkü bir çeşit görünmez antenle öğrenmek istedikleri şeyleri sanki havadan kaparlar. Hiç bir zaman ihtiyaç duymayacakları bilgilerle ne diye akıllarını karıştırsınlar, nasıl olsa osmozlarıyla istedikleri her şeye erişip elde edebildikten sonra? Bunların alışverişten eve listedeki en önemli şeyleri alarak dönmeleri olasıdır. Çünkü, kendilerine göre pek de önemli olmayan şeyleri hatırlamak zahmetine katlanamazlar.

Uranüsün konsantrasyon gücü korkunç olabilir. Aynı zamanda çevrelerinde dönen işleri, ve eğer isterlerse bunların arkasındakileri, bir radar ekranı gibi kapma yetenekleri vardır. Hararetli bir tartışmaya kendilerini kaptırmışken, eğer radarlarını ona göre ayarlamayı akıllarına koymuşlarsa, odanın öbür yanında neler olup bittiğini hiç kaçırmadan tartışmayı sürdürebilirler. Bazen Kova’nın söylediğiniz bir şeye hiç dikkat etmediğine yeminler edebilirsiniz. Bir de bakarsınız ki, ertesi gün o söylediğiniz şeyi size teyp gibi aynen tekrarlıyor. Bazen dalgınlığa kapılsa bile, Uranüslünün unutkan görünürken tepeden tırnağa bilgi edinme yeteneğini sakın küçümsemeyin.

Kova erkek ve kadının düşündükleri şeyler daima yarın için bir ipucudur. Uranüsün bilinmeyene kendini kaptırma ve mistik sırları hiç uğraşmadan algılama konusundaki korkunç yeteneği O’na garip ve yüksek derecede bir ruhsal kehanet sezgisi sağlar. Daha telefonu çalmadan açabilir ve dahası, tek kelime konuşmadan hattın öbür ucunda kim olduğunu bilebilir. Hemen hemen her Kova’nın sizin içinizdeki özlemleri anlamasını sağlayan eşsiz bir hassasiyeti vardır. Hiç konuşmadan, sizin bile farkında olmadığınız ruhunuzun derinliklerindeki bir ihtiyacınızı anlar. Kova, bu sihirli anteni kullanarak görünmeyen bir elektrik akımıyla kendi düşüncelerini de karşısındakine geçirebilir. Telefonda konuşurken uzun bir sessizlik olunca, siz O’nun uyuduğunu sanırken, O bir takım titreşimler göndermekte ve almakta olabilir. Bazı Kovaların faks çekmek için faks makinesine ihtiyaçları yoktur.

Bununla birlikte onların düşüncelerinde batıl olan hiçbirşey de yoktur, îster müzisyen, isterse mekanik olsun, gerçek bir kova bilim adamı konuyu keskin zekasının süzgecinden geçirmeden hemen sonuca atlamaz. Bununla birlikte, bir fikri kafasında geliştirdiği zaman o fikir beynine kesinlikle yerleşir kalır. Kesinlikle diyorum. Toplumda ve hükümette değişikliği çok sevdiği kadar, herhangi bir kişi hakkındaki düşüncelerinde bir milim değişiklik yapmayacaktır. Dünyanın ilerlemesi konusunda tamamiyle açık fikirlidir. Gelin görün ki, hiç umulmayacak kadar tutucu olabilen kendi davranışları söz konusu olunca kafası kilitlenir kalır.

Kovalar yalan söylemeyi ve aldatmayı küçümserler, borç vermekten de almaktan da kaçınırlar. Parayı size hediye olarak vereceklerdir, ama sakın borç almak istemeyin. Hiç Kova’nın omzuna 50 TL için dokundunuz mu? Kova olur diyerek sizi şaşırtabilir, ama hemen geri vermeyi sakın unutmayın. Ödenmeyen, ya da geciktirilen bir borç dostluğunuzda derin bir çatlak yaratabilir. Kovalar sözlerini tutar, faturalarını öderler. Başkalarının da aynı şeyi yapmasını beklerler. Taksit hesapları onları hiç de heyecanlandırmaz ve kredi kartları korkutabilir. Ne var ki, bütün bu dürüstlük aşkı bazen tartışılabilecek davranışlara dönüşebilir. Kova, iki taraflı oynamaktan nefret ettiği kadar, sorulan sorulara da öylesine kurnazca cevaplar verir ki, yanıltıcı bir izlenim yaratır. Öyleyken, böyle bir ince aldatmaca yaparken başkasını yakaladığı zaman son derece öfkelenecektir. Açıkça yalan söylemez, ama öyle ustalıkla sizi aldatabilir ki, sürekli vaizliğini yaptığı dürüstlükle en ufak bir ilgisi yoktur. Durmak dinlenmek bilmeksizin gerçeği aramasıyla, kendi niyetlerini gizleme arzusu çelişki yaratır.

Kovalar idealist olmakla iyi puan alırlar; ama, gerçek idealizm kusursuz sadakati ve iyimserliği içerdiği için, belki de bu iyi puanlar biraz fazladır. Uranüslü, kaybedilmiş davalarla uzun süre kendini aldatmayacak kadar akıllıdır. O, arzulanan şeylerin çoğunun, çok yakından incelediği ve halâ çok sevdiği gök kuşağı gibi hayal ürünü olduğunu bilir. Gelenek, görenek ve otorite O’nu hiç etkilemez. Bunlara kibarca saygı gösterirse de, bunlar O’nun aldatıcı, çarpık ve mantık dışı durumları açığa çıkarma yolundaki önüne geçilmez hevesine engel olmaz.

Kova’nın kafası ve bedeni rüzgar gibi özgür olmalıdır. Kova’yı bir yere bağlamaya çalışmak, kelebeğin uçmasına engel olmaya, bahar esintisini dolaba hapsetmeye, ya da kış rüzgarım şişeye kapatmağa çalışmaya benzer. Bu yapılamaz. Hem dünyada kim böyle bir şeyi denemek ister? Gerçi O, zamanının çok ilerisindedir ve O’nun görüş açısını yakalamakta zorluk çekersiniz, ama bunu bir denemekte yine de yarar vardır. Denedikçe şaşkınlığınız artsa bile, biraz da akıllanırsınız. Kova burcunun çiçeği “defodil”dir. “daffy” yani “kaçık” sözcüğünün nereden geldiğini şimdi anladınız sanırım.

Kova’nın ruhu ne yapacağı belli olmayan, şiddetli değişiklik gezegeni Uranüs tarafından sürekli olarak parçalanır. Bu da O’nun elektrik mavisi bir berraklıkla ileriyi, geleceği görmesini sağlar. Kova’nın metali olan uranyum bile gerçekte bir metal olmayıp radyoaktif kimyevi bir maddedir ve ancak bileşimler halinde bulunur. Atomik araştırmalarda önemli bir maddedir ve sürekli bir şekilde bölünerek çoğalır. Parlak şimşeğin sekiz keskin ışınının manyetik haşmeti Kova’nın safirinde yansıyarak, O’nu tanımaya çalışanlara sırlarını açıkça gösterebilir. Ancak, çok eskiden Satürn’ün bilgeliğinden ilham almş olan yalnız kalbinin derinliklerini, eğer siz de gelecekte yaşamıyorsanız, ancak bir an için görebilirsiniz.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi