Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Kovayla Şaka Olmaz – 5

… Ancak, çok eskiden Satürn’ün bilgeliğinden ilham almş olan yalnız kalbinin derinliklerini, eğer siz de gelecekte yaşamıyorsanız, ancak bir an için görebilirsiniz.

Meselenin özüne inecek olursak, bir Kova erkeğinin, aşıklardan beklenen davranışları göstereceğini hiç ummayın. Eğer böyle bir beklenti içindeyseniz, sizi bir sarsıntı, hatta belki de bir dizi sarsıntı bekliyor demektir. Arkadaşlığa gelince, güvenilir bir arkadaşlıkta aradığınız herşeyi O’nda bulabilirsiniz. Aşkta? Herkesin bir kız arkadaşı olabilir. Ama aşk yine de başka bir şeydir. Evet kovalarda “aşk başka bir şeydir”.

Kova erkeği herkesten hoşlanır. Herkes O’nun arkadaşıdır. Hatta en amansız düşmanından bile “arkadaşım” diye söz eder. O halde, birinden hoşlanmadığını söylediği zaman, bunun bir anlamı var demektir. Ne dernek istediğini anlamak biraz çalışmayı gerektirir. Sözlerindeki çeşitli nüanslar oldukça karmaşık olabilir.

O, bir grup adamıdır ve doğal olarak takım çalışmasına yatkındır. Spor oyunlarının kurallarını, onları sanki kendisi icat etmiş gibi iyi anlar. Bu kuralları kendi kişisel ilişkilerinde de uygular, ilgileri tüm çevresine dağılmıştır, insanlara olan sevgisi genel olduğu için, karşılaştığı her insana belli bir ölçüde değer verir, ki biz diğer insanlar yaşamımız boyunca ancak çok özel kişiler için böyle bir zahmete katlanırız. Bir Kova için herkes özeldir. Gerçekten herkes… Hatta henüz tanışmadığı kişiler bile. Kova erkeklerinin pek azı bencil ya da basittir.

Kendi katı ahlak prensiplerine bağlı olarak, olağanüstü yüksek ideallerle haşır neşirdir. Bununla birlikte, bunların, O’nun kendine özgü ahlak prensipleri olduğunu anlamanızda yarar var; mutlaka toplumun genel olarak kabul ettiği ahlâk prensiplerine uyması gerekmez! O, kesinlikle değişik, çatışmalı ve beklenmeyen olaylarla dolu bir hayat yaşayacaktır. Yine de, başka hiçbir burçta rastlayamayacağınız kadar, tam bir sükunetle dolu pek çok anları olacaktır. Bir kadınla bütün insanlıktan daha fazla ilgilendiğini anlamanın şokunu atlattıktan sonra, son derece müşfik bir aşık olabilir. Bütün tehlike bu şoku atlatıncaya kadardır. Çoğunluğun yararına kendi sorunlarına aldırmamaya böylesine alıştıktan sonra, bu tutumunu kendi aşk hayatında biraz değiştireceği umulur. Siz gene de buna güvenmeyin. Bütün sadakatiyle size bağlanmış olduğunu birdenbire fark edivermesi olasılığı da o kadar fazladır. Peki orada bekleşen ve O’na ihtiyacı olan bütün o isimsiz yüzler ne olacak? Öyle ise sadece bir tek kişiye bağlanarak arkadaşlarına ve insanlığın geri kalanına sevgisini yitirmediğini kendi benliğine kanıtlamak için geriye dönüş yapabilir.

Sonsuza kadar araştıran Kova erkeği, sık sık kendisine, “Acaba bununla ne demek istedi?” diye soracaktır. Bunun cevabını buluncaya kadar da huzura kavuşamayacaktır. Siz de sakın kayıtsız görünüşüne bakıp aldanmayın. Kendisinden birşey gizlendiğini hissederse, bu esrarı çözünceye ve işin aslını öğreninceye kadar geceleri uyku uyumayacaktır. Bulduğuyla hayal kırıklığına uğraması ihtimali de her zaman vardır. O’nun için, bulduğu şeyin keşfedilmeğe değer olmasını sağlayın. Eğer öyle olmazsa aslını öğrenmek için hiçbir zahmete katlanmayacak ve yeni bir bilinmeyenin örtüsünü kaldırmak, için oradan uzaklaşacaktır.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi