Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

USB’den Windows 7 Yükleme – En Basit Yöntem

Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi Windows XP’nin de bir sonu vardı ve o gün gelip çattı: 8 Nisan 2014. Bu tarihten itibaren Microsoft, Windows XP için destek vermeyi durdurdu. Bende sürekli kullandığım masaüstü bilgisayarımı, tamamen tesadüfi olarak, o tarihte Windows XP’den Windows 7’ye geçirdim.

Yavaş yavaş gidici olduğunu belli eden harddiskin sesinden sıkılıp Seagate 1TB’lık harddisk almaya karar verdim. Sürekli kafa atan, gecenin köründe gürültü yapan, okuma-yazma hızı kendinden geçmiş olan bir harddisk beni yarı yolda bırakmadan önce ben onu bıraktım. Bilgisayarın o yavaşlığına sinirlenip yanında bir adet Sandisk SSD ve 2x2GB Hi-Level Ram aldım. Windows 7 kurulduğunda tüm sürücüleri otomatik tanıdı fakat ekran kartı biraz uğraştırdı.

Bilgisayardaki Windows 7 ISO’sunu CD’ye yazdırmak ile uğraşmamak için elimdeki flashdisklerden birine kurmaya karar verdim. Windows 7’yi USB’den yüklemek şimdiye kadar yaptıklarımızdan daha kolay:

  1. Flashdiskinizi NTFS olarak formatlayın.
  2. Flashdiski boot edilebilir hale getirmek için Windows 7 CD’sinin içinde bir exe var. Ben bunu ISO’yu sanal sürücüye bağlayarak yaptım. ISO’yu bağlayıp komut sistemini açın ve aşağıdaki komutları yazın. CD sürücünüzün harfi D, flashdiskiniz E olsun.
    d: ⏎
    cd boot ⏎
    bootsect /nt60 e: ⏎
  3. ISO’nun içindeki herşeyi flashdiske kopyalayın.

Şimdi bilgisayarı kapatıp flashdisk takılıyken açarak, eğer BIOS’tan önceliği flashdiske verdiyseniz, Windows 7 kurulumunu başlatabilirsiniz.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi