Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Windows ve Linux’u Birlikte Kullanma (Dual Boot)

Wireless şifre kırma işleri için Linux kullanılıyor bilindiği gibi. Ama benim gibi bir Windows kullanıcısı bilgisayarına Linux kurmayı istemez. Çünkü Linux’u başlatmak için GRUB ismindeki bir boot loader denilen, bilgisayar açılırken hangi işletim sisteminin yükleneceğini belirten birşey gerekiyor. Benim güzel Windows’um dururken niye GRUB’la uğraşayım ki?

Bende zaten Windows’un kendi boot loader’ını bu iş için kullanmaya karar verdim. Aslında yine bir şekilde GRUB’a işimiz düşüyor. Fakat burda amaç ana yükleyici olarak GRUB’u kullanmamak. Açılışta GRUB’la açılmasını sağlayıp ordan istediğimiz Linux sürümünü başlatabiliriz. Yani yeni bir alt açılış menüsü gibi düşünebiliriz. Bu yöntemin bir güzelliği de istediğimiz kadar Linux’u açılışa koyabiliriz. Hemde kendi açılış sistemimiz olan Windows’u bozmadan.

Bu yazı sadece Windows XP içindir.
Windows 7 için olan yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşağıda anlatacağım anlatacağım tüm işlemleri Windows’a yapıyoruz. Elimizde Backtrack 4 Final sürümünün ISO dosyası olduğunu ve Windows’un C sürücüsüne yüklendiğini farz ederek anlatacağım. Amacımız açılışta iki seçenek sunarak istediğimizde Backtrack ya da başka bir Linux sürümü ile bilgisayarı başlatmak.

İlk yapacağımız iş şu dosyayı indirmek. Bu dosyanın içerisinde GRUB yükleyicisi var. İçerisindeki dosyaları C sürücüsüne çıkartıyoruz.

C:boot.ini dosyasını not defteri ile açıyoruz. Bu dosya normal şartlarda gizlidir. Bulamazsanız gizli dosyaları göster seçeneğini etkinleştirmeniz gerekebilir. Şu anda gözüken hali aşağıdaki gibi birşey olmalı:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Bu dosyanın en altına c:grldr=”Linux” yazıyoruz ve timeout parametresini 30 yerine 3 yapıyoruz. Böylece açılışta iki seçeneğimiz olacak ve 3 saniye içinde bir tuşa basılmazsa Windows başlayacak. Dosyanın son hali böyle olmalı:

[boot loader]
timeout=3
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn
c:grldr="Linux"

boot.ini dosyasını kayıt edip kapatalım.

Backtrack 4’ün ISO dosyasının içine baktıysanız içinde iki tane klasör olduğunu görürsünüz. Bunlar boot ve casper ismindeki klasörlerdir. Bu klasörleri C sürücüsüne çıkartıyoruz.En başta indirdiğimiz GRUB yükleyicisinin olduğu dosyanın içerisinde menu.lst isminde bir dosya vardı. Bu dosya GRUB yükleyicisinin ayarlarını barındırır. Hangi seçenekler çıkacağını, hangi seçeneği seçtiğimizde hangi komutların çalışacağını belirler. Bu dosyayı zaten ben hazır olarak veriyorum. Yinede içindekileri açıklayayım. İlerde başka Linux sürümleri eklerken sorun çıkmasın. Not defteriyle açtığınızda böyle birşeyler çıkacak karşınıza:

default 0
timeout 6
title 1. BackTrack 4
kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT=casper boot=casper nopersistent rw quiet vga=0x314
initrd (hd0,0)/boot/initrd.gz
title 2. Windows XP
root (hd0,0)
chainloader +1
title 3. Yeniden Baslat
reboot
title 4. Bilgisayari kapat
halt

Satır satır açıklayayım:

default 0 => Hiç birşey seçilmezse, belirli bir zaman sonunda otomatik olarak hangisini seçeceğini belirler. 0 yazdığımız için ilk olarak eklediğimiz seçeneği seçer. Yani Backtrack’ı.
timeout 6 => Üstteki belirli zaman olarak bahsettiğim zamanı ayarlamaya yarar. 6 saniye sonra ilk seçenek seçilecek.
title => Seçenekleri belirler. Bundan sonra yazılacaklar ise seçildiği zaman çalışacak komutlardır. Yanında yazan “1. Backtrack 4” ekranda gözükecek kısmı belirtir.
Komutları ne siz sorun ne ben anlatayım :)

Bu dosyada bir değişiklik yapmadığımız için bakıp kapatlım.

Şimdi tek yapmamız gereken bilgisayarı yeniden başlatmak ve Windows logosundan önce gelen menüden Linux yazanı seçmek. Arkasından gelen menüde enter’a basıp Backtrack’ı seçmek. Sonrasında karşınıza Backtrack konsol ekranı gelecek.

Bu yöntemin Backtrack için küçük bir dezavantajı var. Bilgisayarın belleğinden çalıştığı için kapatıp açtığınızda oluştuğunuz dosyalar kayıt edilmiyor :(

142 Yorum

 1. #1 Ahmnet tarafından, tarihinde

  Murat Bey Bende Wifi War
  TP-Lınk TL-422g Bu BackTrack Ta Gözükmüyor İnternete Giriyo Ama Sanal Bilgisayarda Wifiler Gözükmüyor Bi Yardım Edermisinz Linux İle Hiç Bir Bilgim Yok

 2. #3 ömer tarafından, tarihinde

  hocam ben backtrack 5 te bi hata alıyorum .
  aırmon -ng aırmon-ng start wlan0 aırodump-ngmon0 komutunu veriyorum buraya kadar hersey normal gidiyo–fakat airodump-ng -c 11 mon0 bu komutu verdiğimde commad not foun diye hata alıyorum acaba nerde yanlış yapıyorum acil yardım şimdiden tsk

  • #4 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   Harf hatası yapıyor olabilirsiniz. airmon-ng komutu çalışıyorsa airodump-ng komutu da çalışır.

 3. #5 Mustafa tarafından, tarihinde

  Hocam merhabalar, benim sorunum en başında bilgisayarımın wireless’ı yerine kendim çin den bir alıcı getirttim. Sinyalleri çok daha iyi alabiliyorum fakat linux sisteminde driver’ını kuramadım. bu yüzden wireless adaptörü görmüyor yani hiç bir işlem yapamıyorum. Adaptörün cd si mevcut ve linux için driver’ı da var içerisinde. Fakat virtual box ve cd ile boot edip 2 şekilde linux u çalıştırdım fakat bu adaptörü bir türlü tanıtamadım. yardımcı olabilir misiniz ?

  • #6 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   Adaptörün Linux drive dosyalarının arasında Readme dosyayı vardır. Linux’çular genelde bu dosyayı eksik etmezler çünkü bazen gerçekten gerekiyor :) Onun içinde nasıl kurmanız gerektiği yazar. Kolay gelsin.

 4. #7 Irmak tarafından, tarihinde

  BEN BU DEDİKLERİNİZDEN HİÇBİRŞEY ANLAMADIM BANA 3 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUĞA ANLATIRMIŞ GİBİ NEYE TIKLIYCAĞIMI FALAN SÖYLESENİZZ…

  • #8 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   Not Defteri programını nasıl açacağınıza kadar anlatmam size hakaret olur bence. Bütün anlatımımda kullandığım 4 şey var: Not defteri, Winrar, Klavye, Fare.

   Bu siteye, hatta bu bilgilere kadar ulaşmış bir insanın Windows içindeki Not Defteri uygulamasını çalıştırmayı beceremeyeceğine inanmıyorum.

 5. #9 Hazar tarafından, tarihinde

  Murat bey,
  Yazdıklarınızı harfi harfine yaptım. Dosyaları kurup bilgisayarı yeniden başlattığımda, Linux ve Windows xp çıkıyor. Herhangi birisini seçince bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Bunun nedeni sizce ne olabilir?

  Şimdiden teşekkür ederim

 6. #11 Hakan tarafından, tarihinde

  Denedim. c: deki menu.lst i

  root find –set-root /boot/vmlinuz olarak değiştirdim sonuç aynı error 17 veriyor root (hd0,0) ve ls yazıncada aynı yazılar geliyor.napcaz hocam :(

  Lütfen yardımmmmmmmmm

 7. #12 Hakan tarafından, tarihinde

  Denedim. c: deki menu.lst i

  root find –set-root /boot/vmlinuz olarak değiştirdim sonuç aynı error 17 veriyor root (hd0,0) ve ls yazıncada aynı yazılar geliyor.napcaz hocam :(

 8. #13 Hakan tarafından, tarihinde

  hemen değiştirip deniyorum murat hocam

 9. #14 Hakan tarafından, tarihinde

  murat hocam baktım ama sanırım yok size yazim ben siz anlarsınız saten :)

  Önce seçeneklerdeyken c bastım.

  Grub > diye bişi çıktı oraya root (hd0,0) yazıp entere bastım

  Error 17: Cannot mount selected portition (aynı hatayı aldım)

  sonra ls yazdım entere bastım bişiler çıktı ama tam anlayamadım. birazını yazıcam diğerlerine gerek varsa onlarıda yazarım. ls yazdıkdan sonra çıkanlar..

  downloads AUTOEXEC.BOT autorun.inf boot boot.ini boot font.bin casper config.sy S Documents\and\Settings Documen download … bundan sonrasında boot/ ile ilgili hiç bişi yoktu ama kalanınada gerek varsa onlarıda yazarım murat hocam :) Cevabınızı bekliyorum.

  • #15 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   Windows’tan menu.lst’yi açıp root (hd0,0) yazan satırı find --set-root /boot/vmlinuz olarak değiştirip deneyebilir misiniz?

 10. #16 Hakan tarafından, tarihinde

  Acil cevap bekliyorum şurda takıldım..

  murat hocam ilerledim biraz daha arttık linuxu seçince backtrack 4 windows xp felan yeniden başlat diye seçenekler çıkıyor backtrack 4 ü seçiyorum ve sonra şöyle bi hata alıyorum bunu çözersiniz inş hatayı alta yazıyorum

  ——–
  Booting 1. Backtrack 4 kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT=casper boot=casper nopersistent tw quiet vga=0×314

  Error17= Cannot mount selected portition
  Press any key to continue …

  entere basıyorum seçeneklere geri atıyor açılmadı bi türlü :((

  • #17 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   Şimdi seçme ekranında birşey seçmeden c tuşuna basın. Grub’un konsoluna geçiş yapacaksınız. Sırasıyla şu komutları girin:
   root (hd0,0)
   ls

   En son yazdığınız ls komutunda enter’a bastığınızda hd0,0 sürücüsündeki dosyalar karşısına gelecek. O dosyaların arasında boot/ diye bir klasör olup olmadığına bakar mısınız? hd0,0 kısmı yanlış gibi geliyor.

 11. #18 Hakan tarafından, tarihinde

  murat hocam ilerledim biraz daha arttık linuxu seçince backtrack 4 windows xp felan yeniden başlat diye seçenekler çıkıyor backtrack 4 ü seçiyorum ve sonra şöyle bi hata alıyorum bunu çözersiniz inş hatayı alta yazıyorum

  ——–
  Booting 1. Backtrack 4 kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT=casper boot=casper nopersistent tw quiet vga=0x314

  Error17= Cannot mount selected portition
  Press any key to continue …

  entere basıyorum seçeneklere geri atıyor açılmadı bi türlü :((

 12. #19 Hakan tarafından, tarihinde

  Murat hocam yeni bi hata almaya başladım Şöyle

  Windows aşağıdaki dosya eksik veya bozuk olduğu için başlatılamadı

  \system32\hal.dll.

  Yukarıdaki dosyanın kopyasını yeniden yükleyin.

  Böyle bi hata alıyorum bazen bu hatayı almıyorum yeniden başlıyor yardımcı olunn:(
  Not:bu hatayı linuxu işaretleyip entere basınca alıyorum.windows normal açılıyor.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi