Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Yeni Makinem: Canon EOS Rebel T2i

Fotoğraf makinesinin önünde olmaktansa arkasında olmayı daha çok seviyorum. Sanki her şeyi 3. bir kişinin gözünden görüyorsunuz. Fakat bunun için bir fotoğraf makineniz olmalı. Benim elimde pil kapağı kırık olduğu için evde bir köşeye atılmış Olympus SP-310 fotoğraf makinesi vardı. Kapağını tamir etmeye çalıştım ancak bir türlü olmadı. Sonra servise göndermeye karar verdim. Ancak bir kapak için fazla bir fiyat çıkarttıklarında vazgeçtim. Başladım interneti karıştırmaya.

Çin’de ikinci el yedek parça satan bir site buldum. Ellerindeki tek stok olan pil kapağını aldım. 1 hafta sonra elimdeydi. O zamandan itibaren fotoğrafçılığın benim için uygun bir hobi olduğunu anladım. Biraz makineden bahsedeyim. Olympus SP-310 DSLR-Like denilen türden bir makine. Manuel modu sayesinde fotoğrafçılığın temellerini öğrendim. Bir süre sonra bana yetmediğini fark ettim. Lensi f/2,8 kadar açılabiliyordu ancak sensör ve çekim kalitesi bakımından zamanın gerisindeydi. Yinede çekmeye devam ettim.

Birgün evde eski 35mm bir makine olan Canonet QL17-GIII buldum. Örnek resmi yazının başında mevcut. Babamın eski makinesiydi. Manuel odaklı, f/1,7-16 bir lensi var. Hemen film alıp çekimlere başladım. Bu tarz 35mm filmli makinelerde 40 defa bakıp 1 kere deklanşöre basıyorsunuz. Çünkü her çektiğiniz poz sizden para olarak çıkıyor. Ayrıca çektiğiniz pozu görme şansınız yok. Diyafram az mı açıldı, enstantane çok mu hızlı bilemiyorsunuz. Tabiî ki çektiğim 36 poz da güzel çıktı.

35mm makineyi kullanabilecek düzeye geldiysem artık elimde bir DSLR olmalı diyerek başladım araştırmalara. Göksu’da (@piskleeet) Canon 1000D olduğu için kullanma fırsatım olmuştu. Bu yüzden nikonun modellerine hiç bakmadım. Canon 550D’de karar kıldım. Uygun bir fiyat bulana kadar bekledim. Sonunda Media Markt’ın indiriminden yararlanıp Canon 550D + 18-55 + 70-300 lens aldım. Bundan sonra arada 35mm ile arada Canon 550D ile çekimlerime devam edeceğim. Fotoğraflarımı da Flickr’da paylaşacağım. Herkese iyi çekimler.

Resim Kaynağı: http://mattsclassiccameras.com/

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi