Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

34. Avrasya Maratonuna Katıldım

2012 Avrasya Maratonu LogoHer yıl düzenlenen Avrasya Maratonu’nu biliyorsunuzdur. Bu yıl 34.sü düzenleniyordu. Bende uzun bir aradan sonra tekrar bu yılki maratona katıldım. En son 2008 ‘ de katılmıştım. Bu sene bir değişiklik yapıp bisikletle katilmaya karar verdim.

Yol güzergahını bir gece onceden belirlemiştim. Sabah bisikletime atlayıp metroya gittim. Metroya bir bilet karşılığında bisikletlnlzl bindirebiliyorsunuz. Metroyla Acıbadem Köprüsü’ne gittim. Oradan direkt yokuş yukarı çıktığınızda 2 km. sonra Boğaziçi Köprüsü yoluna çıkıyorsunuz.

Ben geldigimde şarkılar eşliğinde yürüyen insanlar vardı. Aralarindan bisikletle süzülerek ilerledim. Boğaziçi Köprüsü’ne geldiğimde herkes yavasladi. Köprünün tadını çıkartmak için duruyorlardı.

Bu sırada yanından geçtiğim insanlar yanındakilere bisikletin yasak olup olmadığını soruyorlardi. Yasak olduğunu bilmiyordum. Zaten yasak olsada gidip şansımı denerdim. Gidene kadar kaç polis ve görevlinin yanından geçtim, hiç biri sorun etmedi.

Etrafımdakilerin garip bakışları ve benim onlara ters ters bakışlarımia köprünün ortasina doğru yaklaştım. O sırada köprüden balonları bıraktılar, gökyüzüne uçuşlarını seyrettik.

Köprünün OrtasıKöprünün tam ortasina geldiğimde bu anı ölümsüzleştırmeye karar verdim. Asya ve avrupanın tam ortasindayim o anda. Benim için küçük, insanlık için büyük bir adımdı. Daha doğrusu pedaldı :)

Köprüden devam edip Beşiktaş çıkışından Barbaros Bulvarı’na girdim. Orası aslında uzun süredir kesintisiz inmek istediğim bir yokuştu. Maraton sebebiyle dolu olunca yine gerçekleştiremedim.

Beşiktaş’a inince Kabataş yönüne dönüp İnönü Stadı’na doğru gittim. Halk koşusunun sonuna geldiğimde Vodafone’un standları vardı. Göğüs numaralarini kaşelettirip daha sonra Vodafone bayilerinden madalya alınıyordu. Benim numaram olmadığı için beklemeden Beşiktaş’a geri döndüm. Kadıköy vapuruna binip Anadolu Yakasi’na geçtim.

Bisikletleri en çok Şehir Hatları vapurları önemsiyor. Bu yüzden bisikletlerden ekstra ücret talep etmiyorlar. Kadıköy’e geçince tekrar metroya bindim. Bu sefer görevlinin dikkatsizliği sayesinde bisiklet için akbil basmadım :)

Güzel bir gün geçirdim. Herkese bu maratona katılmayi tavsiye ederim. Dünyanın en güzel şehri İstanbul’u o köprünün üstünden görmek bile büyük bir keyif veriyor. Siz de maratona katıldıysanız düşüncelerinizi alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Şimdiden bir sonraki maratona katılmaya karar verdim bile. Seneye görüşmek üzere.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi