Yazıyorum, yazıyorum bir türlü CInt komutunda taşma sorunu yaşıyorum. Sonunda sorunu buldum. Yazıyorum:

Öncelikle int nedir? int, programlama dillerinde integer anlamına gelir. Yani Türkçesi tam sayı demektir. Bu tam sayı 32-bit sistemlerde 32-bit’lik bir sayı olabilir. Bu demek oluyor ki -2147483648 ile 2147483647 arasındaki tüm tam satıları kapsar. Ayrıca unutmayın ki tamsayıların ondalık kısımları olmaz.

Peki CInt komutu ne işe yarıyor? Bu komut ASP’de bir bir sayısı tam sayıya çeviriyor ama bir şartla: Sayının -32768 ile 32767 arasında olması gerekiyor. (Bu noktada “Neden!” diye bağırmak istiyorum.) Benim gibi 2000000 üstü sayılarla çalışıyorsanız CInt komutu yerine CLng komutunu kullanabilirsiniz.

Hangi akıl-mantıkla böyle birşey yaptılar bilemiyorum. Sanırım bunlar php’ye geçmem için komplo… Ama yılmayacağım. Yaşasın Klasik ASP.

3 Yorum

 1. #1 sinan tarafından, tarihinde

  Asp’ye devam.. 🙂

 2. #2 bekir tarafından, tarihinde

  Hocam merhaba blogunuzu severek takip etmeye başladım sizinle özel olarak görüşmek istiyorum mail adresime mail atabilirmisiniz saygılarımla kolay gelsin

  • #3 Murat tarafından, tarihinde

   Bana iletmek istediğiniz her konudaki özel mesajlarınız için sitedeki iletişim formumu kullanabilirsiniz. Teşekkür ederim.
   http://murat.cesmecioglu.net/iletisim/

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi