Geçenlerde Marmara Hastanesinde internete girmeye çalıştığımda hastanenin bilgi işleminden kullanıcı adı ve şifre almak gerektiğini söyleyen bir sayfa geldi. Astaro diye bir güvenlik duvarı yazılımıymış.

Bu tür yazılımlarda çoğunlukla şifreli HTTPS bağlantıları engellenmez. Denemek için SSL destekli olan https://google.com.tr adresine girdim. Açıldı! İkinci denediğim şey ise HTTPS bağlantıya sahip proxy siteleriydi. Kullandığım proxy sayesinde sitelere girmeyi de başardım. Ancak dosya indirme gibi işlemlerde sorunlar vardı. Bazı sitelerde açılmamazlık yaptı. Farklı bir çözüm düşünmeye başladım.

HTTPS bağlantılar karşı tarafa 443 nolu porttan bağlanır. Eğer 443. porttan bana proxy servisi sağlayacak bir bilgisayar olursa Opera’nın proxy ayarları ile takılmadan bağlanabilirdim. Bunun için evdeki bilgisayarımı proxy sunucusu haline getirmeye karar verdim.

Proxy için kullandığım program CCproxy ismindeki küçük ama çok etkili bir program. Modem ayarlarından 443. portu bilgisayarımdaki Nod32 tarafından engellenmeyen bir porta yönlendirdim. Dışarıdan 443. portuma gelen bağlantılar benim bilgisayarımdaki CCproxy’ye yönlenecekti.

Bugün deneme fırsatı yakalaım. Kusursuzdu 🙂

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi