“Bugün Ne Öğrendim” serilerinin birincisi ve belkide en sonuncusu: Lastik Değiştirmek 🙂

Arkadaşımı almaya giderken zaten aradaba bir ses vardı. Çamurluktan geldiğini sandım.

Belirti 1: Eğer patlak bir lastikle gidiyorsanız gaza bastığınızda, araç hızlanırken sürtünme sesleri duyarsınız. Çünkü lastik patlamış ve demirin üstünde gidiyorsunuzdur.

Belirti 2: Aracın içine oturduğunuzda yamuk duruyor gibi gelebilir. Benim sağ arka tekerim patlak olduğu için böyle bir şeyi fark etmedim.

Arkadaşımın evine geldiğimde araçtan inip sağ tarafa geçtim ve lastiğin patlamış olduğunu gördüm. Neyse ki kaza yapmadan gitmiştim. Aracın bagajından yedek lastiği, krikoyu ve bijon anahtarını çıkarttım. Sonraki işlem basamakları şu şekilde:
DİKKAT: Lastik değiştirmeyi düz bir zeminde yapmanız güzel olur. Eğimli bir zemindeyseniz lastiklerin önüne taş koyun.Gerekiyorsa tekerlerin jantını sökün.

 1. Bijon anahtarı ile tekerlerin bijonlarını (tekerleri şarfta bağlamaya yarayan civatalara bijon denir) gevşetin ama tamamen sökmeyin.
 2. Krikoyu aracın altındaki uygun bir yere yerleştirin. Araçtan araca bu yer değişir. Krikonun üzerinde yaklaşık nerede olduğunu gösteren bir çizim bulunabilir.
  Ben Ford Focus’a göre anlatıyorum. Aracın altında bir çıkıntı var. Krikonun üst tarafı bu çıkıntıya uyumlu biçimde. Yerine yerleştirip arabayı kaldırıyoruz.
 3. Değiştireceğimiz tekerlek yerden havalanana kadar aracı kaldırdık. Bijon anahtarı ile tekerlerin bijonlarını tamamen söküyoruz.
 4. Eski lastiği çıkarıp yerine yeni lastiği takıyoruz.
 5. Bijonları elimizle sıkabildiğimiz kadar sıkıyoruz. Hepsi eşit miktarda yerine oturuyor olmalı.
 6. Bu adıma kadar araç hala krikonun üzerindeydi. Şimdi krikoyu indirebilirsiniz.
 7. Tüm bijonları bijon anahtarı ile iyice sıkın. Bu işlem sırasında hepsi eşit olarak sıkılmalıdır. Bir bijonu sıktıktan sonra bir tane atlayarak hepsini sıkabilirsiniz. Böylece eşit bir şekilde sıkmış olacaksınız.
 8. Jantı ve eski lastiği arabaya koyun 🙂
 9. En yakın lastikçiye gidip lastiğinizi tamir ettirin 🙂

Daha önceden babamla çok kez yaptığım için pek zorlanmadım.
Alternatif olarak bu videoyu seyredebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=hDjbz5TrHJA

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi