Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Donald Duck’ı hepimiz biliriz. Hani şu Disney’in sevimli ördeği, Mickey Mouse’un kankası :) Onun birde Varyemez Amca isminde zengin ve cimri bir amcası vardır. İlk olarak 1947’de yaratıldı. Sanırım Türkiye’ye ancak 1980’lerin sonuna doğru gelebildi. Tabiki bu süre zarfı içinde bir çok çizgi filmi ve çizgi romanı piyasaya çıktı. Kendi maceralarını anlatan çizgi romanı 1952’de yayınlanmaya başladı.

Konumuz Varyemez Amca’nın tarihçesi değil elbette. Bir çizgi romanının konusu aynen şöyle: Hırsızlar bir makina sayesinde Varyemez Amca’nın rüyalarına giriyor ve ondan kasasının şifresini öğrenmeye çalışıyor. Donald Duck ise amcasına yardım etmek amacıyla rüyanın içine dalıyor ve amcasının şifreleri vermesini engellemeye çalışıyor. Konusu kısaca böyle.

Çizgi romanı okusanız ne kadarda Inception’a benziyor anlarsınız. Belkide Christopher Nolan bu çizgi romanı görüp esinlendi bilemiyorum ama garip olmuş biraz.

Çizgi romanı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk tanıtacağım Christopher Nolan yönetmenliğinde, Leonardo DiCaprio’nun başrolünü üstlendiği Inception adlı film.
Filmde Cobb adlı, insanların beyninin en zayıf olduğu uyku halinde onların rüyalarına girerek onların ticari fikirlerini çalan ve rakiplerine satan bir hırsız var. Ancak Cobb kendi ülkesinde aranan bir suçlu olduğu için geri dönemiyor. Gelen bir iş teklifi sonucunda geri dönebilmek için bir şansı oluyor. Fakat bu sefer yapması gereken bir fikir çalmak değil, bir fikir yerleştirmek.
Gerçekten izlediğinize pişman olmayacağınız bir film. Filmin sonunda aklınızda bir kaç soru işareti kalıyor. Belkide Christopher Nolan bilerek böyle bir son hazırladı. Hatta tamamen anlamak için 2. defa seyretmek bile istiyorsunuz. Film bittikten sonra sinema salaonundan çıkıp kendi hayatınıza dönmek istemeyeceksiniz.