Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Herkese merhaba. Bu yazımda yaptığınız değişiklikleri kayıt edebileceğiniz şekilde USB diskinize Kali Linux kurmayı anlatacağım.

Daha önceki yazılarımda Beini Dual Boot’u anlatmıştım. Beini, Xiaopan gibi Tiny Core Linux tabanlı dağıtımları kullanmamın sebebi kablosuz (wireless, wifi) şifre kırarken düşük ram kapasiteli netbook’umu kullanmamdı. Şu an iş için kullandığım güçlü bir laptop kullandığım için artık bu tip düşük sistem gereksinimlerine sahip dağıtımlar kullanmama gerek kalmadı. Ayrıca Backtrack isim değiştirip Kali Linux olarak devam ettiği için uzun süre önce bir şans verip yüklemiştim. Şu an şifre kırma işlerim için USB’den çalışan Kali kullanıyorum. Bu yazıda USB’ye, yaptıklarınızı kayıt edebileceğiniz bir Kali sürümünü kurmayı anlatacağım. Devamını Oku »

Artık Windows kurmak için CD çantaları taşımak neredeyse tarih oldu. Çoğu bilgisayarın anakartı usb disklerden açılmayı destekler hale geldi. Bende bir süredir windows kurulumlarını flash disk üzerinden gerçekleştiriyorum.

Piyasada aynı işi yapan bir çok program var ve hala tam anlamıyla stabil ve sorunsuz çalışanını görmemiştim. Ta ki TNC-TR forumda BlueLife isimli arkadaşın konusunu görene kadar. Gerçekten başarılı, çalışma mantığı basit ve sorunsuz bir sistem kurmuştu. Hemen sana makinada ve netbook’ta denedim, sorunsuz kurulduğunu gördüm. Onun da izniyle bu yazıyı yazıyorum. BlueLife’ın anlatımıyla bir USB içine 2-3 tane windows xp koyup istediğinizi kurabilirsiniz. Mantık olarak aynı: Flashdisk’e grub kur, oluşturduğun BOOT.gz ve WINXP.ISO’yu yanına koy, açılışta bunları başlat.

Devamını Oku »

Backtrack 5

Uzun süredir beklenen bir yazı bu :) Elimde Windows 7’li bir makina olmadığı için bir türlü yazma fırsatım olmamıştı. Ancak yeni aldığım notebook içinde -ve ne yazıkkı recovery bölümünde- Windows 7 ile geldiği için bu yazıyı yazabiliyorum.

Yazımda Windows 7 içersine GRUB başlangıç yöneticisini kurma, Backtrack 5’i başlatma, bunları yaparken karşılaştığım sorunlar ve bunların çözümlerinden bahsedeceğim. Burda anlatıklarım dışında daha farklı bir sorunla karşılaşırsanız yorum bölümüne yazabilirsiniz. Elimden geldidiğince ve bilgiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca diğer yorumlayanlar arasından belki sizin sorununuzu çözebilen çıkabilir.

İşte başlıyoruz…

 

Devamını Oku »