Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Grub boot yöneticisinde Error 15: File not found hatası için çözümlerden bahsetmek istiyorum. Çoğu kişi bu hatayı alıyor. Bu yüzden aklıma gelen çözümlerden oluşan bu yazıyı yazıyorum.

Error 15: File not found hatası, boot işlemleri sırasında bir dosyanın bulunamamasından dolayı oluşur. Dosyaları doğru yere açmış ve menu.lst dosyasını doğru ayarlamış olabilirsiniz fakat yanlış harddisk seçiminden kaynaklanabilir. Devamını Oku »

Artık Windows kurmak için CD çantaları taşımak neredeyse tarih oldu. Çoğu bilgisayarın anakartı usb disklerden açılmayı destekler hale geldi. Bende bir süredir windows kurulumlarını flash disk üzerinden gerçekleştiriyorum.

Piyasada aynı işi yapan bir çok program var ve hala tam anlamıyla stabil ve sorunsuz çalışanını görmemiştim. Ta ki TNC-TR forumda BlueLife isimli arkadaşın konusunu görene kadar. Gerçekten başarılı, çalışma mantığı basit ve sorunsuz bir sistem kurmuştu. Hemen sana makinada ve netbook’ta denedim, sorunsuz kurulduğunu gördüm. Onun da izniyle bu yazıyı yazıyorum. BlueLife’ın anlatımıyla bir USB içine 2-3 tane windows xp koyup istediğinizi kurabilirsiniz. Mantık olarak aynı: Flashdisk’e grub kur, oluşturduğun BOOT.gz ve WINXP.ISO’yu yanına koy, açılışta bunları başlat.

Devamını Oku »

Backtrack 5

Uzun süredir beklenen bir yazı bu :) Elimde Windows 7’li bir makina olmadığı için bir türlü yazma fırsatım olmamıştı. Ancak yeni aldığım notebook içinde -ve ne yazıkkı recovery bölümünde- Windows 7 ile geldiği için bu yazıyı yazabiliyorum.

Yazımda Windows 7 içersine GRUB başlangıç yöneticisini kurma, Backtrack 5’i başlatma, bunları yaparken karşılaştığım sorunlar ve bunların çözümlerinden bahsedeceğim. Burda anlatıklarım dışında daha farklı bir sorunla karşılaşırsanız yorum bölümüne yazabilirsiniz. Elimden geldidiğince ve bilgiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca diğer yorumlayanlar arasından belki sizin sorununuzu çözebilen çıkabilir.

İşte başlıyoruz…

 

Devamını Oku »