Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Kablosuz ağlara saldırı yapabilmek için bir çok yöntem var. Birkaç tanesinin mantığını elimden geldiği kadar anlatayım.

Senaryo 1: MITM Saldırısı

Ağa bağlı olan saldırgan, ağdaki diğer bilgisayarlara sahte ARP paketleri göndererek ARP tablolarını zehirler. Böylece saldırgan, kullanıcılara kendini modem olarak tanıtarak kullanıcılardan gelen paketleri okur, tekrar modeme gönderir ve gelen cevabı kullanıcıya iletir. Bu şekilde gelen-giden http istekleri ve form verileri, FTP-POP3 gibi protokollerin şifrelerinde erişilebilir.

Senaryo 2: DNS Spoofing

Başlangıç yine önceki saldırı gibidir. Saldırgan, modem ve kullanıcı arasına girerek paketleri okur. Kullanıcıdan gelen DNS isteklerini yanıtlayan saldırgan, kullanıcıyı kendi bilgisayarındaki sahte bir sayfaya ulaştırır. Bu durumda oturum bilgileri http üzerinden iletileceği için saldırgan tarafından okunabilir.

Senaryo 3: Sahte Erişim Noktası

Saldırgan, etraftaki kablosuz erişim noktalarından biriyle aynı isimde bir ağ kurar. Gerçek ağa bağlı kullanıcıları ağdan düşürmek için modeme bağlantı kesme paketleri gönderir. Aynı isimdeki sahte ağa bağlanan kullanıcılara saldırgan tarafından IP ataması yapılır. Eğer saldırgan ikinci bir kartla ya da kablolu bağlantıyla internete bağlıysa sahte ağ üzerinden, daha gerçekçi olması için, internet paylaşımı yapabilir. Bu durumda saldırganın MITM saldırısı yapmasına gerek yoktur. Zaten kendisi modem olarak çalışmaktadır. DNS spoofing ile sahte web sayfalarını kullanıcılara göndererek http trafiğini kontrol edebilir.

Sahtep Erişim Noktası saldırısıyla ilgili çektiğim videoyu izlemek için buraya tıklayınız.

Beini LinuxBeini; Tiny Core Linux çekirdeği üzerine yapılan, yaklaşık 50 MB boyutunda bir linux dağıtımı. İçinde birçok kablosuz ağ programını barındırıyor. Ufak boyutu sebebiyle gayet hızlı çalışan bir sistem.

Bildiğim kadarıyla http://linuxwireless.org/ adresindeki sürücüleri kullanıyor. Fakat bazı sürümleri belirli kartlar için hazırlanmış. Örneğin son sürümü (1.2.3) Realtek8188RU sürücüsünü barındırıyor yada 1.1 sürümünden sonra benim kartım olan RTL8187B çalışmadı. Kısacası bir kaç farklı sürümü çekip denemeniz gerekebilir.

Bu  yazıda Beini ve Windows’u nasıl dual boot olarak kullanabileceğinizden bahsedeceğim. Devamını Oku »