Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Herkese tekrar merhaba! Yazmayalı uzun zaman oldu. Finaller, projeler, işler, yeni mutluluklar derken blogla ilgilenmeye pek vakit ayıramadım. Zaten hosting sorunları da iyice soğutmuştu. Kafamdaki yazılar arttıkça artık yazma ihtiyacı duymaya başladım. Tekrar siteyi elden geçirdim :)

Öncelikle hosting hizmetimi sağlayan Can Kırca’ya (Kırca Hosting) teşekkür ediyorum.  Her türlü sorunumla ilgilendi sağolsun. Bu sefer WordPress’i Linux hosting’e kurdum. Windows hostingde wordpress çalışmaz demeyin. Yavaşta olsa sorunsuz çalışıyor.

Temayı değiştirmedim. Alışılmışım artık. Ayrıca kendime göre çok özelleştirdiğim yer var. Kolay kolay başka temaya geçip tekrar ayarlamak daha uzun olacaktı. Bu temayı seviyorum. Sade ve güzel…

Beğendiğim temarlardan bir kaç özelliği bu temaya ekledim. İlerki yazılarımda kullandıkça göreceksiniz :)

Şimdilik bu kadar. İlerleyen zamanlarda ASP, Facebook entegrasyonu ve flash disklerle ilgili bir kaç yazı yayınlamayı düşünüyorum. Kendi yazdığım bir kaç ASP sınıfı da paylaşacağım ;)

Doğanın kanunu böyle sanırım. Bazı şeylerin sonsuza kadar gidip yerine yenileri gelmesi gerekiyor. Ayrıca gelen gideni aratmıyormuş :)

Fikirsizler ile giriştiğim, sanırım benim için ilk, büyük projemde artık MySQL’e geçeyim dedim. ASP ve MySQL’i birlikte kullanıyorum. Kodlamada en üşendiğim kısımlardan bir tanesi sayfalama bölümleridir. MySQL’de nasılmış diye bakınırken çok güzel bir yöntem buldum. LIMIT fonksiyonunun nimetlerinden yararlanılarak harikalar yaratılabiliyormuş.

Zaten Windows hostinglerin neredeyse hepsi MySQL desteği veriyor. Bundan sonraki webmasterlık ve coderlık hayatımdaki yardımcım PhpMyAdmin’dir :) Bu da böyle bilinsin.

Herkese iyi bayramlar diliyorum.