Murat Çeşmecioğlu

Kişisel Web Sitesi

Bu yazımda Nokia E63 için kullandığım ve tavsiye ettiğim programlardan bahsedeceğim. Bu programların bazılarını kullanabilmeniz için telefonunuz

Yeni nesil Symbian telefonlara program yüklemek için sertifika olması gerekiyor. Eskiden Nokia 6600 kullanırken herşey daha basitti :) Artık hem güvenlik için hemde (bence) Ovi Store’dan para kazanan geliştiricileri korumak için program yüklemeler sertifikaya bağlandı. Bu yüzden tüm programları yükleyebilmek için telefonu hacklemenizi öneriyorum.

Eskiden bu işlem için telefona uygun sertifika alıp, sertifikasız programları sertifikalamak gerekiyordu. Bunun için cihazın IMEI numarasını kim olduğunu bilmediğiniz çinlilere gönderiyordunuz, onlarda size bir adet dosya gönderiyordu. Bu durum güvenilmez olduğu için pek bu işe yanaşmıyordum. Çünkü telefonun klonlama ihtimali vardı. Artık bunlar geçmişte kaldı. Farklı yöntemlerle IMEI’nizi çinlilere vermeden telefonu hackleyebiliyorsunuz. Devamını Oku »

Son zamanlarda elimdeki Trident W-T9’un tuş takımından, navigasyon topundan (almayın bu navigasyon tuşu toplu modelleri. Bu lafım Blackberry için de geçerlidir. Çok kullanışsız.), kalitesiz usb kablosunun dandikliğinden bıkmıştım. Ancak Q klavye gibisi yok. İlerde klavyesiz telefon pek kullanamam gibi geliyor. Sonuç olarak Nokia kalitesinden vazgeçmemek gerekiyormuş. Symbian canmış :)

Bende bu sebeplerle yeni bir telefon arayışına girdim. E serilerinden bir telefon bakarken E63’ü gördüm. GPS haricinde gayet özelliği bol bir telefon. Zaten GPS gerekli değil bana. Yer-yön duygum gayet yetiyor :)

Cihazın tüm renkleri yakışıyor. 3 rengi var toplamda. Mavi, kırmızı ve siyah. Mavi dediğim aslında gece mavisi. Bende onu seçtim. Gayet güzel bir renk. Siyah rengide hoş duruyor.

Kutu içeriğinde şarj aleti, pili, kulaklığı var. Ben birde data kablosu aldım. Netbook’u internete bağlamayı düşünüyorum. Kutudan ne yazıkki hafıza kartı çıkmıyor.

Aldığım gibi Opera Mobile 10’u yükledim. Kesinlikle tavsiye ederim. Hızlı ve güzel bir tarayıcı. Başka bir program yükleme gereği duymadım açıkcası. Maili ayarladım. Birde msn’e girmek için bir program yüklersem güzel olacak. Kendi içindeki programı oturumumu açmamakta ısrarlı :)

İlerleyen günlerde artık E63 ile ilgili yazılarda bulacaksınız.