Çoğunlukla Excel belgeleriyle uğraşıyorsanız ve bazı belgeler denklemleri korumak veya sırf kullanıcıyı sinir etmek için sayfa koruması ile korunuyorsa, bu şifreleri kırmanız gerektiği zamanlar olabilir. İşte aşağıdaki vba kodları bu işe yarıyor.

Excel belgesini açıp üstteki Geliştirisi sekmesinden Visual Basic butonuna tıklayarak editörü açın. Sol taraftaki listede dosyanın sayfalarının olduğu liste göreceksiniz. Şifresini kırmak istediğiniz dosyanın adına sağ tıklayın ve Insert menüsünden Module yazanı seçin. Listenin alt kısmına Module1 isminde yeni bir modül açılacaktır. Aşağıdaki kodları kopyalayın ve editörün sol üstündeki küçük Excel logolu butona basarak Excel’e geri dönün. Yine Geliştirici sekmesindeki Makrolar butonuna tıklayın. İki tane makro göreceksiniz. SifreAc yazan makroya çift tıklayın ve biraz bekleyin.

Şifre kırma işlemi bittiğinde tüm sayfaların şifrelerinin olduğu bir pencere göreceksiniz. Ayrıca alt kısımdaki metin alanını kopyalayarak Not Defteri vb. bir programa yedekleyebilirsiniz. Kırma işlemi bittiğinde tüm sayfaların korumaları kaldırımış olur.

Dim sonuc
Sub SifreAc()
sonuc = "Sayfaların Şifreleri"
For sayfaid = 1 To Worksheets.Count
Worksheets.Item(sayfaid).Activate
SifreKir
Next
InputBox sonuc, , sonuc
End Sub
Sub SifreKir()
On Error Resume Next
Dim i As Integer, j As Integer, k As Integer
Dim l As Integer, m As Integer, n As Integer
Dim i1 As Integer, i2 As Integer, i3 As Integer
Dim i4 As Integer, i5 As Integer, i6 As Integer
For i = 65 To 66
For j = 65 To 66
For k = 65 To 66
For l = 65 To 66
For m = 65 To 66
For i1 = 65 To 66
For i2 = 65 To 66
For i3 = 65 To 66
For i4 = 65 To 66
For i5 = 65 To 66
For i6 = 65 To 66
For n = 32 To 126
ActiveSheet.Unprotect Chr(i) & Chr(j) & Chr(k) & Chr(l) & Chr(m) & Chr(i1) & Chr(i2) & Chr(i3) & Chr(i4) & Chr(i5) & Chr(i6) & Chr(n)
If ActiveSheet.ProtectContents = False Then
sonuc = sonuc & vbCrLf & ActiveSheet.Name & " : " & Chr(i) & Chr(j) & Chr(k) & Chr(l) & Chr(m) & Chr(i1) & Chr(i2) & Chr(i3) & Chr(i4) & Chr(i5) & Chr(i6) & Chr(n)
Exit Sub
End If
Next
Next
Next
Next
Next
Next
Next
Next
Next
Next
Next
Next
End Sub

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi