Bütün özelliklerini gösteren bir Kova burcu erkeği olarak bu güzel yazıyı paylaşmasam olmazdı. Ama öncelikle herkesin bildiği gereksiz bilgileri vereyim ardından konuya giriş yapayım.

Tarih Aralığı: 22 Ocak – 19 Şubat
Yönetici Gezegeni: Uranüs
Grubu: Hava
Nitelik: Sabit
Tür: Pozitif
Renk: Elektrik mavisi

Pek çok kişi gökkuşağına bayılır. Çocuklar dilek diler, ressamlar resmini yapar, hayalperestler peşinden koşar, ama Kova herkesten ilerdedir. O gökkuşağının üstünde yaşar. O gökkuşağını didik didik edip her bir parçasını, her bir rengini ayrı ayrı inceler ve yine de ona inanır. Böyle bir şeyin aslının ne olduğunu öğrendikten sonra ona inanmak pek kolay olmasa bile kova aslında bir realisttir.

Kova burcundan olan Lewis Carroll’un eserindeki Harikalar Diyarı’nın esrarı içindeki şaşkın Alice gibi, Uranüslülerin hiç beklenmeyen davranışlarına her zaman için hazır olmaya mecbursunuz. Yapı olarak genelde kendi halinde olan Kovalar yine de halka mal olmuş fikirlere karşı çıkmaktan zevk alırlar ve fırsat buldukça tutarsız davranışlarıyla, örf ve âdetlere daha bağlı insanlarda şok yaratmaktan gizli bir haz duyarlar. Bu normalde yumuşak konuşan nazik yaratıklar hiç beklenmeyen zamanlarda en şaşırtıcı sözler ve hareketlerle sizi elektrik çapmışa çevirebilirler. Tipik bir Uranüslü yarı Albert Schwitzer, yarı Mickey Mouse’ tur. Ayaklarına sandaletler, çizmeler, bağlı ayakkabılar ya da mokasenler giyebilirler ama bunları uygun yerlere giyip giymediklerine pek aldırmazlar. O aklına estiği zaman çıplak ayakla çıkagelir ve siz O’na gülerken O da size güler. Kovalar, uyumlu olmayı reddettiklerini göstermek için, ekseriya bilerek ve isteyerek acaip şeyler yaparlar.

Bu hava burcunda doğan insanları sık sık arkadaş sözcüğünü kullanmalarından tanıyabilirsiniz. Kova burcu Franklin Roosevelt, ocak başı sohbetlerine hep “Arkadaşlarım…” diye başlardı. Bir gönül ilişkisi sona ererken tipik Kova, “arkadaş kalamaz mıyız?” diye soracaktır. Kova ne yorgundur, ne de saf; ne heveslidir, ne de bıkkın. Sürekli denemeleri O’nun bir sonraki bilinmeyeni inceleme merakını uyandırabilir ve bu bir sonraki bilinmeyen de siz olabilirsiniz. Ya aklı sizden bir milyon mil uzaktaymış gibi görünen, ya da görünmeyen bir mikroskop altında sizi didik didik inceleyen kişi herhalde bir Kova‘dır. Bütün bu hareketli, gurur okşayıcı meraktan sonra, O’nun sizinle olduğu kadar, köşedeki polisin, barmenin, kominin, gece kulübündeki şarkıcının ve o karşı evde oturanların özel hayatlarıyla da aynı derin merakla ilgilendiğini anlayınca bozulabilirsiniz. Politika O’nu büyüler, spor aklını başından alır ve çocuklar büyük merakını uyandırır. Ama, atlar, otomobiller, yaşlı insanlar, tıptaki yeni buluşlar, yazarlar, astronotlar, alkolikler, piyanolar ve dualar da öyle. Bu kalabalığa katılmaya ve gururunuzu çöp sepetine atmağa razı olun, yoksa O’nun soğuk ve yalnız size ait olmayan yaklaşımı hiç kuşkusuz gururunuzu incitecektir.

Kova‘nın gözlerindeki o acaip, uzak bakışa dikkat edin. Sanki sizin anlayamadığınız bir çeşit sihirli, esrarengiz bilgiler gizli. Kovaların gözleri, rüya ülkelerinde dolaşıyormuş gibi bir ifadeyle, tipik bir anlaşılmazlıkla doludur ve çoğunlukla -fakat her zaman değil- mavi, yeşil ya da gri olurlar. Saçlar genellikle düz ve yumuşak, kumral veya açık kahverengidir. Yüz beyaz ve boy genelde ortanın üstündedir. Dikkat ederseniz, profilde göze çarpan bir asalet vardır. Uranüs yüzleri kalemle çizilmiş gibidir, altın paralar üstündeki Roma imparatorlarını hatırlatır. Gerçek Kovalar bir sorun üstünde düşünürken veya bir soru sorunca çoğunlukla başlarını eğerler. Baş hemen öne düşer ya da yana yatar ve sizin tepkinizi bekler.

Özgürlüğü seven Uranüslüler son derece komik, aksi, özgün, kendini beğenmiş ve bağımsız olabilirler. Ama, politik nazik, sevimli ve çekingen de olabilirler. Kova, hemen bir şekilde kalabalığın güvenini kazanır ve arkadaş edinir. Sonra da yalnızlığın karanlık, kasvetli büyüsüne düşecek ve kesin olarak yalnız kalmak isteyecektir. Ne var ki, ister kalabalığa karışsın, isterse yalnızlığa çekilsin, herkesinkinden derin ve hızlı olan keskin sezgisini muhafaza edecektir. Uranüs Kova’yı doğal olarak asi yapar. O, içgüdüsel olarak eski örf ve âdetlerin yanlış olduğunu ve dünyanın, insanlığın şiddet yoluyla ve ihtilalci bir değişikliğe ihtiyacı olduğunu hisseder. Buna karşın, eğer politikacıysa, zamanı gelmeden görüşlerini açıklamayacak ve stratejisini bozmayacak kadar da akıllıdır.

Buraya kadar, Kovaların her zaman durumları, arkadaşları ve yabancıları incelediklerini söyledik. En ufak bir incelik göstermeden, doğrudan özel duygularınızın kalbini nişan alan sorular sormaya başlaması rahatsız edici olabilir. Bilmecenin o kadar karışık almadığını anlayınca da sıkılmaya, hatta sinirlenmeye başlar. Tam, dünyanın en önemli kişisi olduğunuza sizi inandırmışken, Kova’nın bu mikroskobik inceleme oyunundan sıkılıp başka bir ilginç kişiye dönüvermesinden daha küçültücü bir şey olamaz. İşte bu acı verir.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi