Windows Vista ile hayatımıza giren ve herşey için izin isteyen Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), Windows 7’de biraz daha az karşımıza çıkıyor. Laptopunda Windows 7 kullandığım için bu izin penceresi çıktığında ekranın kararması canımı sıkıyordu. Hele uzun süre çalıştığınızda bilgisayar işlem yaparken ekran kararması için bile 1-2 saniyeye yakın beklediğim oluyordu.

Windows 7’nin Home Basic sürümündeki kısıtlamalardan dolayı Yerel Güvenlik İlgesi (çalıştıra secpol.msc yazdığınızda çıkan ayar penceresi) çıkmıyor. Aslında bu ekran kararması ayarı o pencereden yapılabiliyor. Diğer bir yolu ise UAC güvenlik seviyesini düşürmek. Ancak istediğim bu şekilde olması değildi.

Ben o pencereye ulaşamadığım için bu ayarı başka bir yerden değiştirmem gerekiyordu. Bunun için en uygun yer Windows’un hafızası olan regedit.

Çalıştıra regedit yazıp enter’a basıyoruz. Ekran kararmasını son defa görüp, güvenlik izni penceresindeki evet butonuna basıyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System anahtarına geliyoruz. Sağ taraftan PromptOnSecureDesktop değerini buluyoruz ve 1 olan değeri 0 yapıyoruz. Tamam butonuna basıp regedit’i kapatıyoruz.

UAC Secure Screen

4 Yorum

 1. #1 TOlga tarafından, tarihinde

  Gayet güzel oldu.. Teşekkürler..

 2. #2 YILKI tarafından, tarihinde

  Murat bey bu arada PARDUS/PİSİLİNUX u karıştırsanız bu işletimler hakkında fikrinizi alabilsek win yerine kursakmı win le devammı etsek artı ve eksileri win7 ye göre fikirlerinizi bekliyorum,teşekkürler şimdiden

  • #3 Murat Çeşmecioğlu tarafından, tarihinde

   Windows 7 ile devam etmek en güzeli 🙂
   PisiLinux’un sloganına pek katılmıyorum. “Alışkanlıklarınızdan vazgeçin” diyor. Bu mesajı Windows XP’den yazıyorum. Umarım anlatabilmişimdir 🙂

 3. #4 YILKI tarafından, tarihinde

  Teşekkürler,
  Gayet güzel anlattınız

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi