Geçen haftalarda Yalova’dan dönerken İDO iskelesinde x-rayden gecerken laptopum (ç)alındı. Ç’yi parantez içine aldım, nedenini anlatacağım.

Yalova’dan dönerken İDO Yalova-Pendik iskelesinde biletleri alıp x-ray’e laptop çantamı ve sırt çantamı koydum. Ben cihazdan geçerken üzerimdeki metal eşyalar nedeniyle cihaz alarm verdi, tekrar geçtim. Bu 5-6 saniye gecikme sonrasında x-ray’in çıkışında çantalarımın gelmediğini fark ettim. Hemen güvenlik görevlilerine haber verdim.

Güvenlik prosedürlerinden mi bilmiyorum, önce benim çantalarımı gercekten koyduğumdan emin olmak için x-ray üzerindeki kameralar kontrol edildi. Bu aşamada video kaydı yapan makinenin saatinin yanlış olduğunu 5 dakika sonra fark edebildiler (ki onu da ben söyledim). Bu sürede potansiyel hırsıza 5 dakikalık avantaj vermiş oldular.

Ben görevlilere çantamın çalındığını haber verdiğimde Kartal’a giden feribotun kapılari açıktı, yolcular giriyordu. Kapıları kapatmalarını istedim ancak kapatmadılar. Potansiyel hırsızın kacması için 2. yol ise arkadaki yemek bölümünün çıkış kapısıydi.

Videoda çantamı koyduğumu gördüler ancak x-ray çıkışını izleyen kameranın odaklaması yanlış yapılmıştı. Bırakın alan kişiyi görmeyi, çıkan çantalar bile seçilmiyordu.

Bu sefer güvenlik kameralarını incelemek izin İDO merkezden izin alınmasını bekledik. Potansiyel hırsıza 10 dakika daha verdik. İzin verilmesinden sonra görevliler kameraları inceledi, çantamın Kartal vapuruna binen bir kadın tarafindan “yanlışlıkla” alındığını söylediler. Telsizden gemi kaptanına ulaşmayı denediler ama olmadı! Kaptanı cep telefonundan arayın dememe rağmen telsizle ulaşmaya çalıştılar. Sonra birşekilde ulaşıldı ve alan kişi tarif edildi. Bizim deniz otobüsünün saati gelmişti. Telefon numaralarını alıp gittik. Daha iskeleden ayrılalı 20 dakika olmuşken Kartal’da çantalarımın alındığına ve güvenliğe teslim edildiğine dair telefon geldi.

İDO’daki görevlilerin bu gibi durumlar karşında insiyatif alıp, hızli kararlar vermeleri gerekiyor. Bir hırsız için alıp kaçacak kadar zaman vardı. Ayrıca kişiler cihazdan geçmeden bavulların çıkmaması da güzel bir çözüm olabilir.

Alan kişilerin kim olduğunu bilmiyorum. Tek söylenen alan kişinin yaşlı bir teyze olduğu, torunu, oglu ve gelini ile beraber yolculuk yaptığıydı. Hadi kadın yaşlı.. Oğlu ve gelini/kızı da bu çanta ne diye meral etmiyorlar mı? Acaba kendileri fark etse ne yapacaklardı? Gemideki görevlilere teslim mi ederlerdi yoksa kenara koyup bırakıp giderler miydi?

Sonuçta laptopuma ve çantama kavuştum. Herkesin başına gelebilir. Dikkatli olmakta fayda var. Siz başkasının çantasını yanlışlıkla alsanız ne yapardınız?

2 Yorum

  1. #1 birkan tarafından, tarihinde

    anında eri dönerim ve veririm her normal insan gibi fakat hocam bu durumda çantayı alan da ido görevlileri de suçlu bence daha değerli bir şey olabilirdi ve geri gelmeyebilirdi geçmiş olsun…

  2. #2 Muhammet Demirölçen tarafından, tarihinde

    Ben olsam, düşürülmüş veya kaybolmuşsa vermezdim yalan yok. Ama yanlışlık sonucu aldıysam veririm. Örneğin hava alanları ve gümrüklerde birçok eşya kalıyor. ne alan olur, ne de soran. en azından birçoğunu. öyle denk gelse vermezdim ama.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi