Yeni aldığım Raspberry Pi 3’e ilk yaptığım şey Kali Linux kurmak oldu. Bu yazımda, kendi kurulumumu ve bu sırada çıkan sorunları nasıl çözdüğümden bahsedeceğim.

Raspberry Pi 3’ün üzerinde dahili wifi ve bluetooth modülü var. Ancak Kali kurup etraftaki kablosuz ağları kırmak için kullanamıyoruz. Çünkü kart monitor moduna geçmiyor. Bunun için Nexmon isimli bir yama var. Buradan Github sayfasına ulaşıp indirip kurabilirsiniz.

Ancak bununla uğraşmak yerine hazır Kali’ye bu yamanın eklenmiş halini indirmek daha mantıklı olduğu için bu sürüm üzerinden işlemlere devam ediyorum. Buradan kali-0.1-rpi3-nexmon.img.xz dosyasını indirip Win32 Disk Imager ile sd kartıma yazdırdım. İşlem bitince sd kartı Raspberry Pi’y takıp, ethernet kablosunu takıp ve gücü bağladım.

Raspberry’yi yönetmek için SSH ile bağlanmaya ihtiyacımız var. Bunun için de cihazın bağlı olduğu modeme bağlı olup, aldığı IP adresini bilmemiz gerekiyor. Kendi ağımda bağladığım için bunun en kolay yöntemi modeme bağlanıp DHCP sunucusundan verilen IP adreslerine bakmak. Listede “kali” isimli bir bilgisayarın IP aldığını göreceksiniz. İşte o sizin ufak bilgisayarınız. Tebrikler, artık Raspberry üzerinde çalışan Kali’ye sahipsiniz.

SSH ile bağlanıp apt-get update ve apt-get upgrade komutlarını verip güncelleme yaptım.

Sonrasında ihtiyacımız olacak programları yükleyelim: Masaüstüne bağlanmak için VNC server, karttaki galan boş yeri kullanmak için gparted, ethernet kablosu bağlamadan kablosuzun bağlanması için ifplugd.

apt-get -y install gparted tightvncserver ifplugd

vncserver :1 yazarak 5901 portunda VNC Server’ı çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

VNC Server’ı ilk açtığnızda şifre belirlemenizi isteyecek. Şifre belirleyip bilgisayarınızdaki VNC Client üzerinden IP ve portu yazarak bağlanabilirsiniz.

Monitor Modu

“Herşey iyi güzel, neden nexmon’lu dağıtım kullandık?” dediğinizi duyar gibiyim. Kartınızı monitor almak için yazmanız gereken komut:

monstart

Eski haline getirmek için:

monstop

Daha önceki gibi wlan0mon isminde bir kart oluşmuyor. Bu yüzden komutlarda wlan0 yazacaksınız.

Şöyle bir püf noktası var: airodump-ng yada diğer aircrack-ng araçlarında negative-one hatası verebilir. Bu yüzden komutlarınıza --ignore-negative-one parametresini eklemeyi unutmayın. Örneğin:

airodump-ng --ignore-negative-one -c 11 --ivs -w paket --bssid AA:BB:CC:DD:EE:FF wlan0

RasPi3 üzerinde Kali Linux çalıştırmakla ilgili yazımın birinci bölümü şimdilik bu kadar.


Gelecek Bölümler:

Bölüm 2: Gparted ile disk kapasitesi genişletme
Bölüm 2: Kablosuz ağlara bağlanma
Bölüm 3: Bluetooth etkinleştirme ve bluetooth üzerinden terminal bağlantısı

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi