Herkes merhaba. Artık bende Raspberry Pi 3 alarak bende bu topluluğa takıldım. Raspberry’nin ne olduğu, nereden temin edebileceğinizi ya da neler yapabileceğinizi kısaca anlatayım. Raspberry Pi kısaca; kredi kartı boyutlarında ARM tabanlı bir işlemciye sahip üzerinde GPIO bağlantısı olan mini bir bilgisayar. Üzerinde HDMI, USB, kamera, microSD slotu, ses çıkışı, kablosuz ağ chip, bluetooth bulunuyor ve 5V’luk bir adaptörle çalıştırabiliyorsunuz.

Neler yapabilirsiniz?

  • Sadece 35$’a alıp TV’nize takıp klavye ve fare bağlayıp, film izleyebileceğiniz e-postalarınızı kontrol edebileceğiniz, internette gezinebileceğiniz, ofis programlarını kullanıp günlük işlerinizi yapabileceğiniz bir bilgisayara sahip olursunuz.
  • Eski TV’nizi bir multimedya canavarına çevirebilirsiniz.
  • Programlama öğrenmek ve geliştirmek için kullanabilirsiniz.
  • Düşük güç tükemi sayesinde 7/24 çalıştırıp webserver veya download server olarak kullanabilirsiniz. Kendi bulut sunucunuzu, torrent indiricinizi yada VPN sunucunuzu kurabilirsiniz.
  • Webcam bağlayıp güvenlik sistemi haline getirebilirsiniz. Kablolu yazıcı bağlayıp kablosuz hale getirebilisiniz.
  • Robot yada ev otomasyon sisteminizi kurabilirsiniz. Sensörler bağlayarak hava durumu istasyonuna sahip olabilirsiniz.
  • Benzer şekilde aklınıza gelen birçok şeyi yapabilirsiniz.

Ben 3. versiyon olan Raspberry Pi 3 Model B olanı aldım. Bu model bu tarihte hem en son çıkan model hem de üzerinde dahili wifi bulunuyor. Bu yüzden tercih etmemde büyük etken oldu. Daha yeni yeni çözmeye başlarken yaşadğım sorunları burada yazıp çözümleri paylaşmaya çalışacağım.

Yaşadığım Sorunlar ve Çözümler

Ethernet Kablosu Takılı Değilken WiFi Çalışmıyor

Kullandığım sürüm Kali Linux. Böyle bir problem var. Ethernet kablosu takılıyken kablosuz olarak bir ağa bağlanıyorsunuz ancak kabloyu çıkarttığınızda wifi bağlantısı da kopuyor ve tekrar bağlanmıyor. Sebebini tam olarak bilmiyorum ancak ifplugd yükleyerek çözebiliyorsunuz.

apt-get install ifplugd

Dahili Wifi Kartını Monitor Mod’a Alamıyorum

Normal şartlarda Raspberry Pi 3’ün wfi kartı monitor mod’u desteklemiyor. Ancak bunun için deneysel bir yama var. Bu yamanın kurulu olduğu bir Kali kullanıyorum. Bu yüzden monstart ve monstop komutlarıyla kartı monitor moduna alabilirsiniz. Eğer Raspbian dağıtımını kullanıyorsanız Nexmon yükleyip monitor moduna almayı deneyebilirsiniz.

Masaüstüne Nasıl Geçiyoruz?

Vnc server yükleyerek masaüstü arayüzüne bağlanabilirsiniz. Bunun için apt-get install tightvncserver komutunu yazıp vnc server yüklüyorsunuz. Daha sonra vncserver :1 komutu ile 5901 nolu portta vnc server çalışmaya başlıyor. İlk çalıştırdığınızda şifre belirlemenizi isteyecektir. Sonra bu şifre ile bağlanabilirsiniz.

Vnc server’ı kapatmak için: vncserver -kill :1

Açılışta Programları Nasıl Otomatik Başlatırız?

Kısaca anlatılacak birşey değil. Bu yüzden ayrı bir yazının konusu olacak.

Diskteki Boş Alan Gereğinden Az

Win32DiskImager ile Kali’nin imaj dosyasını örneğin 16GB’lık bir SD karta yazdırdığınızda, kartınız yaklaşık 6-7GB kapasitede gözükür. Çünkü yazılan imaj dosyasının boyutu budur. Bu boyutu arttırmak için internette resize2fs komutundan bahsedilmiş. Ben kendi bildiğim yolu anlatacağım. resize2fs ile yapanlar yorum kısmından anlatırlarsa sevinirim.

Önce vnc server ve gparted yükleyin. Daha sonra masaüstüne bağlanıp Gparted’ı çalıştırın. Zaten ekranda boş alanı ve kartın kapladığı alanı göreceksiniz. Kartın üzerine sağ tıklayıp “resize” yazanı seçiyoruz. Açılan pencerede üstteki oku tutup en sağa kadar çekip OK butonuna basıyoruz. Gparted penceresinin üstündeki Apply butonuna basarak değişiklikleri kayıt ediyoruz. İşlem tamam.

Güncelleme (24.07.2017): Eğer raspi-config programını yüklerseniz komut satırından dosya sistemini genişletme işlemini yapabiliyorsunuz. Çok büyük bir artı değil ancak haberiniz olsun.

wget https://archive.raspberrypi.org/debian/pool/main/r/raspi-config/raspi-config_20160527_all.deb
dpkg -i raspi-config_20160527_all.deb

Şimdilik bu kadar. İlerledikçe bu yazıyı güncelleyip altına yeni sorun ve çözümlerini yazacağım.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi