Uzun bir süreden sonra yeni bir blog yazısıyla ve duyuruyla buradayım.

Sitenin sunucusu değişti, teması sıfırdan kodlandı. Bazı resimler, yazılar ve yorumlar kayıp olabilir. Biraz sancılı bir taşınma oldu ancak düzelttiğimi düşünüyorum.

Gelelim bu yazının konusuna. İlk Google Chrome eklentim olan “Sahibinden Yorum” adlı eklentiyi yayınladım.

Eklentinin amacı, sahibinden.com adresindeki ilanlara yorum yapabilmenize imkan sağlaması. Uzun bir süredir bilişim ve sosyal medya sektöründeki arkadaşlarla fikir toplantılarımızda bu fikri ortaya atıyorduk. Ancak kimse fırsat bulup ortaya çıkartmamıştı. Ufak bir haftasonu projesi olarak kısa sürede kodlayıp yayınladım.

Eklenti, sahibinden.com sitesinin alt kısmındaki Açıklama, Konum, Bilgiler vb. sekmelerin yanına “İlan Yorumları” isminde bir sekme ekliyor ve bu sekmenin altında Disqus altyapısını kullanan bir yorum bölümü gösteriyor.

Sosyal medyada, sözlüklerde, forumlarda; kullanıcılar sürekli yorum sisteminin eksikliğinden bahsediyorlardı. Aslında bu eklentideki çıkış amacım, bu dile getirilen eksikliği bir eklenti ile de olsa giderebilmek.

Buraya yazmamın bir etkisi olacak mı bilmiyorum: Eklentinin kodlarında herhangibir siteden bilgilerinizi çalacak herhangibir kod bulunmuyor. Reklam gösterecek yada kullanıcıyı takip edecek bir kod (Google analytics yada Yandex Metrica gibi) bulunmuyor. Hatta sadece sahibinden ile çalışacak şekilde yapıldı.

Bu eklentinin düzgün şekilde kullanıldığı, hakaret etmeden, argo kelimeler kullanmadan, sahibinden.com veya ilan verenleri küçük düşürücü yada alay edici  ifadeler kullanılmadığı durumda oldukça işe yarayacağını düşünüyorum.

Heryerde yazdığım şeyi birkez daha tekrar etmek istiyorum:

Lütfen hakaret ve argo içerikli, alay edici, rahatsız edici, küçük düşürücü yorumlar yapmaktan kaçının.

Güncelleme:

v4 – 14.06.2020

  • Sahibinden.com tarafındaki reklamlar eklentinin kutusunun üzerinde çıkıyordu, düzeltildi.
  • Kodlar biraz daha sadeleşti.

 

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi