Xiaopan İle Wireless Şifre Kırma WPA WEPUzun süredir wireless şifre kırma işlerim için Xiaopan kullanıyorum. Öncesinde kullandığım Beini adlı linux sürümü artık geliştirilmiyor. Bu yüzden Xiaopan’a geçtim. İkisi de Tiny Core Linux adlı linux çekirdeğini kullanıyor. Bu yüzden fazla bir RAM ve işlemci kullanımı yok. İçerisinde wifi şifrelerini kırmak için gerekli tüm programlar var ve gün geçtikçe geliştirilmeye devam ediyor. Hemde elime yeni geçen TP-Link marka TL-WN722N model USB Wifi alıcı ile sorunsuz çalışıyor. Bu yazıda anlattıklarımı video olarak yazının sonuna da ekledim.

Çoğunlukla yazılarımı okuyanlar sanal bilgisayar üzerinden kullanmak için uğraşıyorlar. Belki boot sistemiyle oynamak riskli geliyor, belki de bilgisayarı kapatıp açmak uzun bir işlem gibi geliyor. Buradan tekrar yeniliyorum:

Eğer kullanıdığınız Linux, sanal bilgisayar üzerinden kartınızı tanımıyorsa; CD’den başlatıp canlı olarak deneyin. Çünkü CD’den başlamış live bir linux sizin tüm donanımınıza direkt olarak erişebilir fakat sanal bilgisayar üzerinden kullandığınızda, sanal bilgisayarın sanallaştırabildiği kadar erişebilir.

Aşağıda anlatacağım yöntem tarafımdan denenmiş ve şu anda kullanılan bir yöntemdir. Benim elimdeki USB wifi alıcısı ve Xiaopan, sanal bilgisayar üzerinden çalışabildiği için bu yöntemi anlatıyorum.

Elimdekiler:

  1. Windows 7 Ultimate
  2. VMware Player
  3. Xiaopan
  4. TP-Link marka TL-WN722N model USB wifi dongle
  5. İnternet Bağlantısı

Başlıyoruz:

Önce VMware Player’ı kurup yeni bir sanal bilgisayar oluşturalım. Ben 1GB harddisk alanı ayırdım. Bilgisayar oluşturma sihirbazında ISO dosyası seçmemizi istediğinde Xioapan’ın ISO’sunu seçip sihirbazı tamamlayalım. Oluştuğumuz sanal bilgisayara VMware tarafından sata harddisk takılıyor fakat bu harddisk’i silip onun yerine 1GB’lık IDE harddisk takalım. Artık sanal bir bilgisayarımız var.

Bilgisayarı başlattığımızda iki seçenek gelecek. Live yada Virtualization mode seçmemizi isteyecek. Ben Live modu seçip devam ettim. Masaüstü geldikten sonra USB dongle’ı taktım. Konsol’u açıp iwconfig komutunu verdiğimde wlan0 olarak kartımı tanımıştı.

İkinci adım bu sanal bilgisayarı internete bağlamak. Çünkü içerisinde harddisk’e yüklemek için gerekli program gelmiyor. Bu programı internetteki depodan indirmemiz gerekli.

Alttaki simgelerden Wifi yazanı çalıştırıp etraftaki ağları bulmasını sağlıyoruz. Kendi ağımı seçip şifresini girdim ve internete bağlandım. İnternete çıkış yapıp yapamadığımı kontrol etmek için konsol açıp ping www.google.com komutunu girdim ve ping atabildiğimi gördüm.

İnternete bağlandıktan sonra alttaki ikonlardan Terminal yazanı açıyoruz ve bu pencerede appbrowser yazıp uygulama yükleme yöneticisini çalıştırıyoruz. Sağ üstteki Connect butonuna basıp depoya bağlanalım. Depoya bağlanınca sol taraftaki listeye depodaki programların listesi yükleniyor. Buradan istediğimizi seçip yükleyebiliriz. Aynı pencerenin üst tarafındaki Search kutusuna tc-install yazıp Enter’a basalım. Soldaki listede tc-install.tcz isimli program kalacak. Onu seçip alttaki Go butonuna basalım.

Xiaopan şimdi, internetten tc-install için gerekli olan ekstra programları indirip yüklüyor. Biraz bekledikten sonra pencerenin altında tc-install OK yazan uyarıyı göreceksiniz. Programımız yüklendi. appbrowser ve Terminal penceresini kapatabiliriz.

Program yüklendiğinde alttaki ikonların en sağına TC-Install gelmiş olmalı. Onu tıklayıp çalıştıralım ve altındaki listeden sda yazanı seçeli. Burada sanal harddiskimiz sda. Bunu seçip alttaki oklardan sonuna kadar gidelim. Son sayfadaki Proceed butonuna basıp bekleyelim. İşlem sorunsuz tamamlandıktan sonra test etmek için sanal bilgisayara bağladığımız ISO’yu çıkartalım ve sanal bilgisayarı yeniden başlatalım. Xiaopan masaüstü geliyorsa herşey tamam demektir.

Bundan sonra önceki WEP şifre kırma ya da WPA şifre kırma yazılarımdaki komutları konsoldan uygulayabilirsiniz. Ayrıca kolay kullanıma sahip Feeding Bottle, wireless şifre kırma işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Tebrikler. Artık içinde Xiaopan kurulu bir sanal bilgisayarınız var. Xiaopan ile WPA ve WEP kırmak için birçok program geliyor fakat bir sonraki yazımda kullandığım extra programları vereceğim.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi