Kaç yıldır “Murat senin neden facebook’un yok?”, “Murat twitter’da var mısın?” gibi sorular soran arkadaşlarım; sizlere güzel bir haberim var: Sonunda sosyal medya alemine giriş yapmış bulunuyorum. (Alkışlar)

Facebook’u sevmemem sebebiyle o kısmı pek beklediğiniz gibi olmadı ama diğerleri çok iyide oldu çok güzel iyi oldu.

İzmirde, geceleyin verdiğim ani bir kararla (kovaların ne yapacağı belli olmaz demiştim) sosyal medyaya girdim. Zaten isimlerimi almıştım. Sadece yazmaya başlamak ve servisleri birbirine bağlamak kalıyordu.

Benim için önemli olan kullanışlılık ve mobilite olduğu için buna göre bir seçim yaptım. Hepsini tek bir yerden yöneteceğim şekilde hepsini bağladım.

Kullanılan servisler:

 • Twitter
 • Friendfeed
 • Facebook
 • WordPress. Yani bu site 🙂

Yaptığım bağlantılar:

 1. Sitem öncelik sırasında birinci. Bu yüzden yazdığım yazıların tüm servislerde çıkması gerekiyordu. Friendfeed’in kendi özelliği var. Facebook, sayfa olarak açıldığı için notlar kısmından sitemin akışını ekledim. Böylece yazılarım RSS sayesinde orda çıkıyor. Twitter için Wp to Twitter eklentisini kullanıyorum. Özellik olarak çok fazla ve başarılı bir eklenti.
 2. Aklıma gelenleri paylaşmak ve arkadaşlarımı takip etmek için Twitter’ı seçtim. Mobil desteği çok iyi, tweetlere konum bilgisi ekleyebiliyorsunuz. Tek eksiği 140 karakter olması. Fakat diğer nedenlerden dolayı Friendfeed’in önüne geçiyor.
 3. Friendfeed’i biraz daha uzun yazmak istediğimde ya da resim-müzik paylaşmak istediğimde kullanmayı düşünüyorum. Mobil desteğini pek beğenmedim. Fakat yorum yapılabilmesi çok güzel bir olay. Yinede Twitter’ın önüne geçemedi.
 4. Facebook’u sadece yazılarımı ve tweetlerimi izlemesi için görevlendirdim. Twitter’ın kendi uygulamasını profilinize ekliyorsunuz. İsterseniz profiliniz isterseniz sayfalarınız için ayarları yapıyorsunuz. Kendiliğinden çıkıyor. Zaten Facebook başka bir işe yaramıyor 🙂

Mobil olarak nasıl kullanıyorsun diyenler! Genç Türkcell’in internet paketi ve Gravity adlı program ile Twitter’ı kullanıyorum. Zaten Twitter’dan paylaştığım herşey anında Friendfeed ve Facebook’da çıkıyor. Symbian telefonu olan herkese tavsiye ederim.

Adreslerime sağdaki menüden ulaşabilirsiniz fakat yinede buraya yazayım:

Twitter: http://twitter.com/muratcsmecioglu
Friendfeed: http://friendfeed.com/muratcesmecioglu
Facebook: http://on.fb.me/muratcesmecioglu

1 Yorum

 1. #1 Sosyal Medya tarafından, tarihinde

  Okurken çok zevk aldım faydalı ve sürükleyici bir yazı olmuş Ellerinize sağlık

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi