Yaz sıcaklarının başladığı günlerde bizde akşamları bisiklet turlarına başladık. Yeni aldığım bisikletim ile ilgili izlenimlerimi yakın zamanda paylaşacağım. Bundan önce şu Starbucks’ın müşteri sadakatı programı olan Starbuckscard’tan bahsetmek istiyorum.

Bilmeyenler için özetle açıklayayım: Starbucks, müşterilerine kart vererek bu kartlardan yapılan ödemelerde 3TL üzerindeki alışverişlere 1 yıldız veriyor. 15 yıldız tamamladığınızda 1 adet içecek hakkınız oluyor. Aynı zamanda özel günlerde hediye içecekler de verebiliyor.

Starbucks, önceden, diğer rakip firmalardaki gibi kupon biriktirme, cüzdanın içinde damgalı karton gezdirmekten bir tık yukarıya çıkıp plastik, arka tarafı barkodlu kart veriyordu. Gelişen teknoloji ile hem plastik kullanımını azaltmak hemde yenilik yapmak için bu kartları mobil uygulama üzerinden QR kodlu hale getirdi. Buraya kadar güzel.

Bende plastik kartın süresi dolunca geçenlerde mobil uygulamadan kendime kart oluşturdum. Nasıl olsa sıkça gidiyoruz en azından gitmemiz bir işe yarasın dedik. Yükleme yaptım ve 4 adet içecek aldık. Biz 4 adet yıldız gelmesini umarken gele gele 1 adet yıldız geldi. Demekki her alışveriş tek sayılıyor dedik. Buraya kadar peki.

Sonra başka bir gün tekrar gittik. Bu sefer nakit ödedik fakat baristaya “nedir bu yıldız politikası böyle” diye sormadan edemedik. Konuşma sonucu bize söylenen özetle şu:

  • 3TL üzeri bir fişe bir yıldız veriliyor. (Kullanım şartlarında yazıyor)
  • Arka arkaya bir kişinin birden fazla fiş kestirip alışveriş yapılmasına izin verilmiyormuş. (Müdürlükten böyle söylendiğini söylediler. Kullanım şartlarında bulamadım.)
  • Arka arkaya alışveriş yapmak isterseniz sıradaki diğer insanlara müsade etmek adına sıranın sonuna geçmeniz gerekiyormuş. (Peki, bu uygulama da mantıklı)

Bu noktada akıllara hemen şu soru geliyor: “Biz örneğin 4 kişi geliyoruz. Herkes arka arkaya sıraya geçse, işlemi biten arkadaki arkadaşına telefonu verip ödemeyi aynı hesaptan yapsa olur mu?” Bu soru karşısında baristanın cevabı “evet öyle yapabilirsiniz” oldu. Bu senaryo mantıklı çünkü kullanım şartlarında bir hesaptan günde bir alışveriş yapılabilir diye ibare bulunmuyor. Aynı zamanda 5. gelen müşteri her halükarda 4 kişiyi bekleyecek ve herkes bağımsız olarak 1 adet ürün alacağından sıranın sonuna geçmesine de gerek yok.

Ve gelelim dün akşama. Yine 5 kişi aynı şubeye gittik, kartıma önce yükleme yaptım. Arkadaşlarım benimle sıraya geçtiler. Zaten şubede bizim arkamızda bekleyen müşteri yok. Ki olsa bile, normal şartlarda 5 kişi sıra beklemesi gerekecek. Ardından 1 adet içecek siparişimi verdim. Telefona gelen ödemeyi onayladım. Telefonu arkamda bulunan eşime verdim. Barista o anda “ama beyefendi böyle olmaz, izin veremiyoruz” dedi. Tabiki “Neden?” diye sorduk. “Etik olarak olmuyor.” diye cevap verdi. Geçen gün başka bir barista arkadaşla bu durumu konuştuğumuzu söyledik. Biraz konuşma sonrasında “tamam bir tane daha geçeyim” dedi. Onu da geçtik. Yönetime yıldız kazanma politikaları konusunda bilgilendirme yapmalarını söyledik. Neden bilmiyorum ancak baristaların söylemesi müşteriler kadar etkili olmuyormuş. “Peki öyleyse kime yazalım, email adresi verin” dedik. Sağolsun verdiler.

Sonrasında başka bir barista gelip bizim yapmak istediğimiz senaryoda sorun olmadığını, kasadaki baristanın yanlış bilgilendirilmiş olduğunu söyledi. Müşteri memnuniyeti için ücretsiz içecek teklif etti. Fakat kabul etmedik. Çünkü bizim amacımız aklımızdaki senaryoyu uygulamaktı. Kabul etseydik “etik olmazdı”

Şimdi gelelim bu yıldız uygulaması için bir müşteri ve mühendis olarak önereceğim çözümlere:

  • Yıldızlar, kahve bazlı içecekler ve yiyecekler için alınan adet kadar verilsin.
    Böylece sadece su alıp yıldız kazanmanın önüne geçilir. 
  • 15 yıldızda bir ücretsiz ürün seviyesi 20’ye çıkarılabilir.
    Bizim gibi 4 kişilik bir grup her gelişinde 4 yıldız kazanıyor, 15 yıldız için 4 defa gelmemiz gerekli. Sınır 20’ye çıktığında 5 defa gelmemiz gerekecek VEYA yine 4 defa geleceksek kahvenin yanında yiyecek de almamız gerekecek. Bu da Starbucks için kâr anlamına geliyor.

Bu vesileyle benim gibi düşünen müşterilerin sesi olduğumu umuyor ve Starbucks’a doğan cevap hakkı için yorumlarını bekliyorum.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi