Herkese merhaba. Bu yazımda yaptığınız değişiklikleri kayıt edebileceğiniz şekilde USB diskinize Kali Linux kurmayı anlatacağım.

Daha önceki yazılarımda Beini Dual Boot’u anlatmıştım. Beini, Xiaopan gibi Tiny Core Linux tabanlı dağıtımları kullanmamın sebebi kablosuz (wireless, wifi) şifre kırarken düşük ram kapasiteli netbook’umu kullanmamdı. Şu an iş için kullandığım güçlü bir laptop kullandığım için artık bu tip düşük sistem gereksinimlerine sahip dağıtımlar kullanmama gerek kalmadı. Ayrıca Backtrack isim değiştirip Kali Linux olarak devam ettiği için uzun süre önce bir şans verip yüklemiştim. Şu an şifre kırma işlerim için USB’den çalışan Kali kullanıyorum. Bu yazıda USB’ye, yaptıklarınızı kayıt edebileceğiniz bir Kali sürümünü kurmayı anlatacağım

İhtiyacımız olanlar:

  1. MiniTool Partition Wizard Free – Ücretsiz bir şekilde internetten indirebilirsiniz.
  2. Rufus – Aynı şekilde ücretsiz.
  3. Kali Linux – Sitesinden indirebilirsiniz.
  4. Tercihen 8 yada 16GB’lık USB bellek.

Herşey hazırsa başlayabiliriz:

Rufus’u açıp en üstten USB diskinizi seçin (1).
Pencerenin altındaki CD ikonuna basıp indirdiğiniz Kali Linux’un ISO dosyasını seçin (2).
Başlat butonuna basıp ISO imajını USB diske yazdırın (3).

Rufus’un sorduğu sorulara “Evet” diyip devam edebilirsiniz.

İmaj yazıldıktan sonra Partition Wizard’ı açın. USB diskiniz 3 parçaya ayrılmış olarak gözükecek. Boş kalan bölüme sağ tıklayıp Create’e tıklayın. Böylece USB’nin boşta kalan bölümünü EXT4 formatında biçimlendireceğiz. Daha sonra Kali üzerinde bu bölümü değişikliklerin kayıt edilmesi için ayarlayacağız.

Gelen penceredeki bilgileri aşağıdaki resimde işaretlediğim şekilde doldurun ve OK butonuna basın.

“OK” butonuna bastıktan sonra işleme başlaması için Partition Wizard programının sol üst köşesindeki, üzerinde tik işareti olan “Apply”  butonuna basın. Bu butona basmazsanız işlemler başlamaz. Formatlanacağına dair bir uyarı gelecektir. “Yes” butonuna tıklayıp devam edin.

İşlem bittikten sonra USB’yi takıp bilgisayarınızı USB’den boot edin. Açılışta Kali’nin önyükleyicisi karşınıza gelecek. Gelen menüden “Live USB Persistence” yazan seçeneği seçin.

Kali 2017 sürümünde açılışta kullanıcı adı ve şifre sorar. Kullanıcı adına root şifreye toor yazarak oturum açabilirsiniz. Panel seçimi için bir pencere gelecek “Use default config” butonuna basarak devam edin.

Ekranın altındaki simgelerden Terminal’i açıp fdisk -l komutu girin. Ekrana gelen yazılarda bağlı olan diskleri göreceksiniz. Buradan USB’nin içindeki ext4 formatlı oluşturduğumuz bölümü bulmamız gerekiyor. Eğer benim durumumdaki gibi laptop kullanıyorsanız içerisinde bir adet harddisk vardır. Bu yüzden /dev/sda noktasına bağlı olanlar mevcut harddiskinizdir. Bu yüzden /dev/sda üzerinde işlem yapmayın. Bölümleme yaparken oluşturduğunuz ext4 formatlı bölümün kapasitesini hatırlıyorsanız fdisk -l komutunda ekrana gelen tablodan bulmanız daha kolay olur. Aynı zamanda USB’de toplamda üç adet bölüm bulunacağı için yine tabloda hemen gözünüze çarpacaktır. Benim durumumda (ve büyük olasılıkla tek harddisk kullananlarda) bu bölüm /dev/sdb3 noktası olacaktır. Bu yüzden aşağıdaki komutları /dev/sdb3 üzerinden yazıyorum. Eğer gerekirse kendinize göre değiştirmelisiniz.

mkdir -p /mnt/my_usb
mount /dev/sdb3 /mnt/my_usb
echo "/ union" > /mnt/my_usb/persistence.conf
umount /dev/sdb3

Yapılacak işlemler bunlar. Daha sonra reboot komutu ile sistemi yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken çıkan önyükleyicide “Live USB Persistence” yazanı seçmeyi unutmayın.

Test etmek için yeniden başlattığınızda masaüstüne sağ tıklayıp bır dosya oluşturun ve tekrar kapatıp açın. Eğer işlemleri doğru yaptıysanız oluşturduğunuz dosyayı tekrar bulabileceksiniz. Sorularınız olursa yorum bölümüne yazmayı unutmayın.

Yorum Yazın

İsim (gerekli)

E-Posta (gerekli)

İnternet sitesi